Tarihi derinlik içinde Soğuk Savaş sonrası dünyada yeni istihbarat kavramı
The new intelligence concept through the historical perspective in the post-Cold War era
- Tez No: 347525
- Danışmanlar: DR. MEHMET ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
İstihbarat; bir devletin dış politikası ve ulusal güvenliği için ihtiyaç duyulan, yabancı devletler, bu devletlerin ajanları ve diğer varlıkları hakkındaki bilgilerin toplanması ve işlemden geçirilmesi; dış politikanın uygulanmasını kolaylaştırmaya yardımcı olacak örtülü faaliyetlerin yürütülmesi ve gayriresmî girişimlere karşı kişiler ve organizasyonlara ek olarak hem istihbarat sürecinin ve hem de istihbarat ürününün korunmasını içeren gizli devlet faaliyeti olarak tanımlanabilir. Tarih boyunca istihbarat bütün devletler tarafından kullanılmış ve devlet savunmasının ilk hattı olarak düşünülmüştür. Dünya savaşları ve sonrasındaki Soğuk Savaş döneminde istihbarat, kurumsallaşmış ve profesyonel bir iş olarak yürütülmüştür. Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile birlikte dünyada meydana gelen belirsizlik ortamı, yeni tehdit türlerinin ortaya çıkması ve bilgiye duyulan ihtiyacın artması gibi sebeplerden dolayı istihbarat servisleri kendilerini büyük bir değişimin içinde bulmuşlardır. Yeni görev tanımlamaları, personel ve bütçe indirimleri, yeni organizasyon yapıları gibi radikal bazı değişimlerden sonra istihbarat servisleri 11 Eylül 2001 terör saldırılarına kadar yeni görevlerini ekonomik alanda istihbarat faaliyetlerinde bulunmak olarak belirlemişlerdir. Bu tarihten sonra istihbarat dünyası, liderliğini şu an tek süper güç olarak görülen Amerika Birleşik Devletleri'nin yaptığı yeni bir alana yönelmiştir: Terörizmle mücadele istihbaratı. Soğuk Savaş sonrası ortaya atılan
Özet (Çeviri)
Intelligence can be described as; the collecting and processing of that information about foreign countries and their agents which is needed by a government for its foreign policy and for national security, the conduct of non-attributable activities abroad to facilitate the implementation of foreign policy, and the protection of both process and product, as well as persons and organizations concerned with these, against unauthorized disclosure. All over the history intelligence has been used by all countries and considered as the first line of state defence. After the World Wars and the Cold War period, intelligence has been institutionalized and maintained as a profession. Along with the end of the Cold War intelligence services find themselves in an age of enermous evolutions because of the uncertainty in the world, appearance of new types of threats and rising requirements of information. After some sweeping changes in the intelligence services such as the new mission definitions, reductions in employees and budgets, new organization charts, economic intelligence was determined as the new mission until the terrorist attack in September 11, 2001. After that day, intelligence world turned to a new route leaded by the United States of America which is considered as the only super power in the world now: Intelligence in the war on terrorism. Turkey will completely be affected by post-cold war geopolitical expensions like