Örgüt iklimi, öz liderlik ve iş tatmininin AR-GE performansına etkisi: Savunma sanayiinde bir araştırma
The effect of work climate, self leadership and job satisfactiion on R & D performance: A study on Turkish defence industry
- Tez No: 347526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. NEJAT BASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışma, bir yapısal eşitlik modeli ile Ar-Ge performansınıetkileyen faktörleri tespit etmek için yürütülmüştür. Bu amaçla Türk Savunma Sanayii firmalarının Ar-Ge bölümlerinde çalışan 231 Ar-Ge Mühendisinden anket yöntemi ile toplanan veriler ile analiz gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara ulaşabilmek için yapısal eşitlik modeli analizi dışında, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelâsyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucu elde edilen bulguların incelenmesiyle; Ar-Ge performansının örgüt iklimi ve öz liderlikten etkilendiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasında ilişkiler incelendiğinde, yapısal eşitlik modeli kapsamında ortaya çıkan ilişkiler desteklenmiştir. Bireylerin demografik özelliklerinden bazılarının, araştırmada incelenen örgütsel değişkenler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamındaki bütün bulgular değerlendirildiğinde, Savunma Sanayii firmalarında Ar-Ge performansının örgüt iklimi ve öz liderlikten etkilendiğini kabul eden bir modelin oluşturulabileceği belirlenmiştir. Oluşturulan model toplanan veriler ile test edilerek doğrulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Örgüt İklimi, Öz liderlik, İş Tatmini, Ar-Ge Performansı
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to explore the factors that effecting R&D performance with a structural equation modeling. For this purpose, field study was executed on 231 R&D engineers who work in different Turkish Defence Industry firms. Besides structural equation modeling analysis, one-way ANOVA, correlation and regression analysis were conducted. Results showed that self leadership, and organizational climate had significant effects on the R&D performance. Thus, with the help of correlations between the variables, the results of structural equation modeling was supported. It was found that some of the demographic variables had some effects on some of the variables. With the examination of all results, it was found that it is possible to form a model for defence companies in which the work climate and self-leadership are the factors impacting R&D performance. Keywords : Organizational Climate, Self-leadership, Job Satisfaction, R&D Performance