Kontrat subaylığının ABD Silahlı Kuvvetleri tedarik faaliyetleri içerisindeki yeri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tedarik sistemine uyarlanması üzerine bir organizasyonel değişiklik önerisi
The position of contracting officership in USA Armed Forces' acquisition activities and organizational alteration recommend on adaptation of Turkish Armed Forces acquisition system
  1. Tez No: 347524
  2. Yazar: ZAFER SAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle ekonomik, sosyal, siyasi, askeri ve teknolojik alanlardaki gelişmeler tüm dünyayı düzleştirmektedir. Bir organizasyonel yapı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de söz konusu bu değişimlerden etkilenmektedir.TSK, mevcut dinamik yapısını meydana gelmekte olan gelişmelere paralel şekilde sürekli revize etmeli ve Türkiye'nin jeopolitik yapısını da göz önünde bulundurarak her türlü tehdide karşı her zaman hazır durumda bulunmalıdır.Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olma yolunda savunma harcamalarına önemli oranda mali kaynak ayırma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu sınırlı kaynaklar düşünüldüğünde,savunmaya ayrılan kaynakların etkin, verimli ve ülkenin savunma gücüne katkı sağlayacak şekilde kullanılmalıdır. Bu husus, savunma tedarikinden sorumlu olan kurumlardan birisi konumundaki TSK için de üstlenilmesi gereken bir sorumluluktur.iiiOrtaya çıkan ihtiyaçlara yönelik olarak yürütülmekte olan tedarik faaliyetlerinin rasyonel şekilde gerçekleştirilebilmesi ancak uzmanlaşmış ve profesyonel biçimde görevlerini yürüten kadrolar ile mümkündür. Bu bağlamda dünyanın en modern ordularından birisi olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Silahlı Kuvvetleri tedarik yapısı içerisinde ihtiyaçların oluşması sonucu tedarik faaliyetlerinin hazırlık aşamasından mal veya hizmetin temin edilmesine kadar geçen safhalardan sorumlu bir kontrat subaylığı yapısı ile yardımcı ekibi bulunmaktadır.Bu çalışmada, TSK içerisinde devlet adına kontratları başlatmaya, yönetmeye, sonlandırmaya yetkili ihale yetkilileri ile yurt dışı mali teşkilatta görev yapan personele yönelik uygulamalar irdelenmiştir. Bununneticesinde incelenen ABD kontrat subaylığı yapısına benzer nitelikte TSK'da da kontrat subaylığı yapısına ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Öneri olarak sunulan TSK kontrat subaylığı yapısının TSK tedarik sistemi içerisinde kullanılması ile ihale sisteminin etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması, ihale yetkililerinin iş yükünün azaltılması ve tedarik faaliyetlerinde görevli personelin daha uzmanlaşmış ve profesyonelleşmiş şekilde faaliyetlerini icra etmesi sağlanmış olacaktır.Anahtar Kelimeler : İhale Yetkilisi, Kontrat Subayı, Savunma Tedariki, Türk Silahlı Kuvvetler
Özet (Çeviri)
Today, economic, social, political, military and technological developments affected by globalization make all the world flat. Turkish Armed Forces (TAF) as an organizational structure are also affected by these changes.TAF should continuously revise its existing dynamic structure in paralel with the development to occur, and must be ready every time against every threat, bearing in mind Turkey's geopolitical structure.To have a strong armed forces requires significant financial resources allocation. When its concerned that our country has limited resources, the resources allocated to defense should be used effective, efficient and to contribute the country's defense power. That matter is a responsibility to be undertaken by TAF as one of the defense acquisition institutions.vThe acquisition activities intended for emerging needs are only carried out with personnel who are experts at that task. In this context, there is a structure consist of a contracting officer with its assistant team responsible for acquisition activities for the goods or services from beginning to last phase in the supply structure of USA Armed Forces, which is one of the world's most modern army.In this study, activities of Personel in TAF serving in the international financial organization and competent bid executive to launch, to manage and to terminate the contracts on behalf of the state have been examined.As a result of this, necessity of contracting officership structure similar to the USA's has emerged in TAF. The use of recommended TAF contracting officership structure in acquisition system will provide more effectiveness and efficiency in the bid system and to lower workload of bid executive and assigned personel to become expert.Keywords : Bid Executive, Contracting Officer, Defense Acquisition, Turkish Armed Forces