Eğitim istihdam ilişkisini açıklayan kuramlar çerçevesinde savunma sanayi işletmelerinde işgücü piyasası analizi
The analysis of labour market in defense industry firms under the framework of theories explaining the relationsihp between education and employment
  1. Tez No: 347528
  2. Yazar: H. BAHAR AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Defense and Defense Technologies, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Eğitim ve istihdam arasındaki ilişki, esas olarak bireyin ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilmek amacıyla çalışmayı öğrenme çabaları ile başlamıştır. Ancak özellikle son yıllarda teknolojik gelişmelerin etkisiyle üretim sürecinde ortaya çıkan değişiklikler, eğitim ve istihdam arasındaki ilişkileri daha da önemli hale getirmiştir.Eğitim ile istihdam arasındaki ilişkileri farklı yönleriyle ele alan ve eğitim yoluyla kazanılan niteliklerin işgücü piyasasındaki fonksiyonlarını değişik açılardan değerlendiren görüşler bulunmaktadır. Bu görüşler eğitime yüklemiş oldukları fonksiyonlar açısından; Beşeri Sermaye Kuramı, Dual Kuram, Eleme Hipotezi, Kuyruk Hipotezi ve Radikal Kuram olarak adlandırılmaktadır.Türkiye'de genel olarak, eğitim sistemi ile bu sistemden mezun olanların işgücü piyasası içerisindeki durumları arasında uyumsuzluğun olduğu bir yapı bulunmaktadır. İşsizlik sorunuyla beraber talep edilen nitelikte eleman bulunamamasından dolayı işverenler eğitim sistemiyle beraber çalışmayı ve işe yönlendirmelerde daha aktif olmayı tercih etmektedirler.Dolayısıyla bu çalışma, konuyu, Savunma Sanayi İşletmeleri özelinde inceleyecek ve Savunma Sanayi işverenlerinin, eğitim ile istihdam arasındaki ilişkiye nasıl yaklaştıklarını belirlemeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between education and employment, primarily in order to meet the individual needs and aspirations of the work started through the efforts of learning. However, in recent years, technological developments, especially the changes during the manufacturing process, has made the relationships between education and employment more important.There are different opinions to explain the relationship between education and employment and they are also dealing with the effects of the qualifications gained through education as a function of the labor market from different angles. These opinions in terms of functions that have been downloaded to education are; Human Capital Theory, Dual Theory, Screening Hypothesis, Queue Hypothesis and the Radical Theory.Turkey in general, there is an incompatible structure between the education system and the graduates of the system in the labor market. Due to the problem of unemployment, employers are not able to find requested qualified personnel. So business orientations prefer to be more active in educational system.Therefore, this study, will examine the subject for Defense Industry and will try to determine how Defense Industry Employers look to the relationship between education and employment.