Eğitimli işsizlik ve eğitimli eksik istihdamın ekonomik etkileri: Seçilmiş OECD ülkeleri için panel veri analizi
Economic effects of educated unemployment and educated underemployment: Panel data analysis for selected OECD countries
  1. Tez No: 625049
  2. Yazar: MEHDİ CAN ÖZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eğitim bireylerin ve toplumların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda onları ekonomik yönden de beslemektedir. Ancak eğitimin ekonomik işlevlerini yeterli ölçüde yerine getirebilmesi için eğitim alan bireylerin niteliksel açıdan işgücü piyasalarının gereklilikleriyle uyumlu bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Dolayısıyla eğitim istihdam ilişkisinin doğru bir biçimde kurulabilmesi son derece önemlidir. Ancak eğitimin istihdamı beslemekten kısmen ya da tamamen uzak olduğu durumlarda bireyler ve toplumlar eğitimli işsizlik ve eğitimli eksik istihdam sorunları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sorunlar gerek bireylerin gerekse toplumların eğitimden bekledikleri karşılığı alamamalarına ve eğitim süreci boyunca katlandıkları maliyetlerin büyük bir zarara dönüşmesine neden olmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde eğitim ve istihdam ve eğitim istihdam ilişkisi kavramları incelenmiş, ardından eğitim istihdam ilişkisini açıklayan kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Daha sonrasında eğitim istihdam ilişkisinin bozulduğu veya zayıfladığı durumlarda ortaya çıkan eğitimli işsizlik ve eğitimli eksik istihdam kavramları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de ve Dünya genelinde eğitimli işsizlik ve eğitimli eksik istihdam sorunlarına ve bu sorunların belirleyicilerine (yaş, cinsiyet, bölge, eğitim düzeyi v.b.) yönelik tespitler yapılmıştır. Ardından eğitimli işsizlik ve eğitimli eksik istihdam sorunları yükseköğretim mezunlarını çok daha fazla etkilediğinden dolayı Türkiye özelinde yükseköğretim istihdam ilişkisine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise eğitimli işsizliğin ve eğitimli istihdamın ekonomik etkilerini inceleyebilmek adına iki farklı panel veri analizi yapılmıştır. İlk panel veri modelinde 32 OECD ülkesi ve 9 zaman periyodu ile sınırlı olmak üzere yükseköğretimli işsizliğin ekonomik büyümeye etkisi araştırılmıştır. İkinci modelde ise 26 OECD ülkesi ve 5 zaman periyodu kullanılarak eğitimli eksik istihdamın işgücü verimliliğine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education not only meets the social and cultural needs of individuals and communities, but also nurtures them economically. However, in order to education will fulfill its economic functions properly, its need to conform individuals that receiving education, in context of qualitative, to needs of labour markets. Because of this, it is extremely important that relationship between education and unemployment is correctly set up. But, in the stiuations that education cannot ensure employment particularly or completely, individuals and communities experience educated unemployment and underemloyment problems. The problems cause both individuals and communities cannot take a reward that expected from education and turns the costs which they spent for education from a loss. In the first part of study; education, employment and relation of education and employment concepts are examined, then theorictical framework which explain relation of education and employment is mentioned. After then, educated unemployment and underemployment concepts that they break out in the situations which relation of education and employment is weakened or spoiled is examined. Second part of the study, there are some inferences about the problems of educated unemployment and underemployment and their determinants (age, gender, region, education level, ect.) in Turkey and throughout the World. After that, because of the problems have much more effect on high-educated graduates, there is an examination about relationship between high education and employment in sample of Turkey. Last part of the study, in order to examine the economic effects of educated unemployment and educated underemployment, two different panel data analysis is performed. In the first panel data model, restrict with 32 OECD countries and 9 time periods, effects of graduate unemployment on economic growth is examined. In the second model, using 26 OECD countries and 5 time periods, it is examined that effects of educated underemployment on labour productivity.