Egemenlik kavramı ve klasik egemenlik anlayışının yeni sınırları
The concept of sovereignty and the new borders of classical notion of sovereignty
- Tez No: 347548
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsanoğlu, en temelinden en lüksüne, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için toplu halde yaşamaya mecbur kalmıştır. Bu zaruret hali sonucu kabullendiği toplu yaşam tarzıyla birlikte güvenlik ve işbirliği ihtiyacı; bu ihtiyaçlarını kendi çıkarları doğrultusunda karşılayabilmek için gösterdiği mücadelelerin sonucunda ise 'Egemenlik' kavramı doğmuştur. Tarih boyunca egemenliğin felsefesi, teorisi ve uygulama alanıylailgili farklılıklar görülse de; egemenlik kavramı daima gücünü ve güncelliğini korumuştur. Sürekli evrilen egemenlik, 16. yüzyıldan itibarenkavramsallaşmaya başlamış; Fransız İhtilâli ile birlikte günümüzde hâlâgeçerli olan Klasik Egemenlik Anlayışı'nın (ulus-devlet) tohumları atılmıştır.Hâlihazırda, başta BM ve uluslarüstü bir sistem olan AB olmak üzere uluslararası kuruluşların etkinliğinin artması; küreselleşme ve özellikle bilgi akışının durdurulamaz hızı; kapitalizmin devletlerin hareket alanın daraltan gücü; hukukun üstünlüğü ve insan haklarının gittikçe evrenselleşmesi; klasik egemenlik anlayışının temellerini sarsmaya başlamıştır.iiiBu tez çalışması; günümüzde varlığını hâlâ sağlam temeller üzerinde tutmayı başaran ancak değinilen dış etmenlere karşı her geçen gün bağışıklığı zayıflayan Klasik Egemenlik Anlayışı'nın, yeni sınırlarının irdelenmesi maksadıyla hazırlanmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Devlet, AB, BM, Egemenlik, İktidar, Ulus, Sınır,Küreselleşme, Ekonomi, İnsan Haklar
Özet (Çeviri)
The human being is obliged to live in a community in order to satisfy its basic needs as well as the luxury ones. The collective life form, which is accepted as a result of such obligation, requires a need for“cooperation and security”. At this point,“concept of sovereignty”is born as a result of the struggle for satisfying such needs by acting in his own interest. All along the history, though theory, philosophy and the application area of the concept of sovereignty has been changed, it has constantly preserved its currency and power. The concept of sovereignty which is in a perpetual evolution, had began to be conceptualized from the 16th century and the seeds of classical notion of sovereignty (nation state) was spreaded with the French Revolution.Today, because of some reasons such as: increasing of efficiency of supranational systems such as EU and the other intergovernmental organizations primarily UN; the globalization and exceptional speed of information technologies; the power of capitalism; the improvements in human rights and priority of law; the absolute power of classical notion of sovereignty has begun to collapse. vThis study aims to determine the new borders of changing classical notion of sovereignty whose immunity is weakening against outside influences day by day although it's existence still stands on durable basis.KEYWORDS : State, EU, UN, Sovereignty, Government, Nation,Border, Globalisation, Economy,Human Rights