İntrakranial cerrahi sırasında kullanılan hemostatik matriksin serebral arterler üzerinde vazospazmik etkisi
The investigation of vasospasm effect of hemostatic matrix used in intracranial operations on cerebral arteries
- Tez No: 347574
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN KALEMCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, trombin içeren hemostatik matriksin rat baziler arteri üzerine vazospazmik etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada 28 adet Wistar Albino türü dişi rat kullanılmıştır. Ratlar randomize olarak dört gruba ayrılmıştır. Grup I (kontrol grubu) hiçbir cerrahi işlem uygulanmadan sakrifiye edilmiştir. Grup II'deki ratlarda sisterna mangaya, 0,1 ml otolog nonheparize arteriyel kan enjeksiyonu yapılmıştır. Grup III?deki ratlarda sisterna mangaya, 0,1 ml hemostatik matriks enjeksiyonu yapılmıştır. Grup IV? teki ratlarda sisterna mangaya, eşit miktarda karıştırılmış 0,1 ml otolog nonheparize arteriyel kan ve hemostatik matriks enjeksiyonu yapılmıştır. Grup II, Grup III ve Grup IV? teki ratlar, cerrahi işlemi takiben 48. saatte sakrifiye edilmiştir. Ratların baziler arterlerinden üst, orta ve alt olmak üzere üç kesit alınmıştır. Bu kesitler ışık mikroskopu altında fotoğraflandıktan sonrası bilgisayar programı yardımı ile kesit alanları ölçülmüş ve üç kesitin ortalaması alınmıştır. Baziler arter ortalama kesit alanı ölçümleri One-Way ANOVA varyans analizi ve Post Hoc Tukey ikili karşılaştırma testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose : The aim of this study is to investigate the vasospasm effect of the thrombin-containing hemostatic matrix on the rat basilar artery. Materials and Methods: A total of 28 female Wistar Albino rats are used in the study. The rats are randomized into four groups. The rats in Group I (Control Group) are sacrificed without any surgical manipulation. 0,1 ml of nonheparinize autologous arterial blood is injected into cisterna magna of the rats in Group II, and 0.1 ml of heamostatic matrix is injected into cisterna magna of the rats in Group III, and 0.1 ml mixture of the nonheparinize autologous arterial blood and the heamostatic matrix are injected into cisterna magna of the rats in Group IV. The rats in the Group II, Group III and Group IV are sacrified 48 hours after surgical procedures. Three sections are obtained from each rat?s arteries and photographed under light microscope. Basilar artery cross-section areas are measured using computerized image-analyse systems. For group comparisons, analysis of variance (ANOVA) with post-hoc Tukey test is performed.