Subklinik hipotiroidi tespit edilen 6-12 yaş aralığındaki prepubertal kız çocuklarında serum TSH düzeyinin over boyutlarına etkisi
The effect of serum TSH level ovarian size in prepubertal girls between 6-12 years of AGE with subclinical hypothyroidism
- Tez No: 530259
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGÜL YİĞİT, UZMAN SUNA KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Çocuklarda yüksek serum tiroid uyarıcı hormon (TSH) ile birlikte serbest T4 (sT4) düzeylerinin normal olması subklinik hipotiroidi (SH) olarak adlandırılmaktadır. TSH düzeyi >10 mIU/L olan çocukların tedavi edilmesi yönünde genel bir yaklaşım kabul edilmiştir. Ancak sT4 düzeyi normal, TSH düzeyi 5-10 mIU/L olan çocuklarda tedavi gerekliliği ile ilgili farklı görüşler vardır. Genellikle SH tanısı konan, guatrı olmayan ve anti-tiroid antikorları negatif olan hastalar tedavisiz takip edilmekte ve hastalar morbidite açısından izlenmektedir. Glikoprotein hormon reseptörlerinin alfa subünitindeki benzerlikler nedeniyle yüksek TSH düzeyinin folikül uyarıcı hormon (FSH) reseptörü üzerinde etkili olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Yine literatürde vaka düzeyinde TSH yüksekliği ile over kist oluşumu arasında ilişki bulunmuş ve L-tiroksin (L-T4) replasmanı ile bu kistlerin gerilediği görülmüştür. Ancak SH'de görülen hafif yüksek TSH'nın puberte, over boyutu ve over kist oluşumu üzerindeki etkisi ile ilgili veriler kısıtlıdır. Amaç: Bu çalışmada, SH'li hastalarda TSH düzeyi ile over boyutları arasındaki ilişki araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Endokrin polikliniklerine başvuran 6-12 yaş aralığında henüz ergenliği başlamamış (prepubertal) kız çocuklarında yapılmıştır. Çalışmaya toplam 85 olgu (SH tanılı 35 olgu ve tiroid fonksiyon testleri normal 50 olgu) alınmıştır. Ciddi bir sistemik bir hastalığı olan olgular, tiroid fonksiyonlarını etkileyecek herhangi bir ilaç kullanan hastalar ve obezitesi olan olgular çalışmaya alınmadı. Tüm olguların antropometrik ölçümleri, laboratuar ve ultrasonografik incelemeleri yapıldı. Verilerin analizlerde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: SH'li grubun yaş ortalaması 7,6±1,0 idi, kontrol grubunun yaş ortalaması 7,7±1,2 idi. İki grubun antropometrik (boy-SDS, kilo-SDS, vücut kitle indeksi (VKİ), VKİ-SDS) bulguları benzerdi (p>0,005). İki grup TSH, sT4, luteinize edici hormon (LH), FSH ve estradiol (E2) düzeyi açısından karşılaştırıldığında, SH grubunda TSH ve LH düzeyi kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek tespit edilirken (p0,05). Uterus ve over boyutları açısından gruplar karşılaştırıldığında, uterus boyutu iki grup arasında benzer iken (p=0,123), sağ over boyutu ve sol over boyutu SH saptanan grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı (sırasıyla; p=0,001, p=0,000). Sonuç: Bu çalışmada, SH'li hastaların over boyutları normal tiroid fonksiyonu olan kontrollerle karşılaştırıldığında anlamlı derecede daha büyük bulundu. Bu durum tedavi edilmemiş aşikar hipotiroidide vaka düzeyinde tanımlanmış olmasına rağmen SH'li hastalarda ilk kez gösterilmiştir. SH'li hastalarda tedavinin gerekliliği tartışmalı olmasına rağmen bu çalışma ile SH'li hastaların puberte takibinin düzenli aralıklarla yapılmasının önemi ortaya çıkmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: subklinik hipotiroidi, puberte, over boyutu
Özet (Çeviri)
İntroduction: Children who has high serum thyroid stimulating hormone (TSH) and normal levels of (FT4) are called subclinical hypothyroidism (SH). A general approach to treating children with TSH level higher then 10 mIU / L was accepted. However, treatment in children with normal FT4 level and TSH level of 510 mIU / L. There are a lot of different opinions about the necessity. Patients who are generally diagnosed with SH, who have no goiter and who have negative antithyroid antibodies are followed up without treatment and long term monitoring. Similarities in alpha subunit of glycoprotein hormone receptors due to high TSH level on the follicle-stimulating hormone (FSH) receptor studies are available. In the literature, it was found that there was a relationship between the level of TSH in the case level and ovarian cyst formation and these cysts regressed with L-thyroxine (LT4) replacement. However, data on the effect of mildly high TSH on SHE in puberty, ovarian size and ovarian cyst formation are limited. Object: In this study, we aimed to investigate the relationship between TSH level and ovarian size in patients with SH. Materials and Methods: Our study was performed prospectively in prepubertal girls between the ages of 6 and 12 years who applied to pediatric and pediatric endocrinology outpatient clinics of Bağcılar Training and Research Hospital. A total of 85 patients (35 SH patients and 50 normal thyroid function tests) were included in the study. Patients with severe systemic disease, any medication affecting thyroid function and obesity were excluded from the study. Anthropometric measurements, laboratory and ultrasonographic examinations were performed. SPSS 22.0 program was used for data analysis. Results: The mean age of the group with SH was 7.6 ± 1.0 and the mean age of the control group was 7.7 ± 1.2. Anthropometric (height-SDS, weight-SDS, body mass index (BMI), BMI-SDS) findings of two groups were similar (p> 0,005). When TSH, fT4, luteinizing hormone (LH), FSH and estradiol (E2) levels were compared in two groups, TSH and LH levels were significantly higher in SH group than in the control group (p> 0.05); There was no significant difference between the two groups (p> 0.05). In terms of uterine and ovarian sizes When the groups were similar, the size of the uterus was similar between the two groups (p = 0,123), the right ovary size and the left ovary size were significantly higher in the group with SH (p= 0,001; p= 0,000, respectively) Conclusion: In this study; Ovarian dimensions of the patient group SH; when compared with the control group, who has normal thyroid function tests were found to be significantly greater. Although this condition has been described at the level of untreated overt hypothyroidism, it was first shown in patients with SH. Although the necessity of treatment is controversial in patients with SH, this study reveals the importance of regular follow-up of pubic patients in patients with SH. KEYWORDS: Subclinical hypothyroidism, puberty, ovary size