Kolorektal kanserli hastalarda axin1 ve galektin-3 gen varyantlarının incelenmesi ve galektin-3 serum düzeyinin belirlenmesi
Invesitgation of axin 1 and galektin-3 gene variants and detection of galectin-3 serum levels in colorectal cancer patients
  1. Tez No: 347611
  2. Yazar: GURBET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kolorektal kanser en sık görülen üçüncü kanser türü olup tüm kanser vakalarının %9,7?lik kısmını oluşturur. Kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kolorektal kanser oluşumunda çeşitli çevresel ve genetik faktörler önemli yer tutmaktadır. Axin tümör süpresör geni, önemli biyolojik sinyal yolaklarında plieotropik etkiye sahiptir. Axin geninin en önemli fonksiyonlarından biri Wnt yolağının negatif düzenleyicisi olmasıdır. Wnt sinyal yolağındaki değişikliklerin farklı tümörlerin patogenezine katkıda bulunduğu bildirilmiştir. Mutasyon analizleri sonucunda Axin geni üzerinde, kolorektal kanserde etkili olan sekans varyantları da rapor edilmesi, Axin geninin kolorektal kanser patogenezinde etkili olduğunu işaret etmektedir. Kanser gelişiminde etkili olduğu bilinen bir diğer molekül, ß-galaktozid bağlayan protein ailesinden galektin-3 proteinidir. Gal-3, hücre büyümesi, farklılaşması, apoptoz ve malignant transformasyon gibi birçok biyolojik etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalarda, prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, gastrik kanser ve akciğer kanserinde gal-3 gen varyantlarının önemli etkiye sahip oldukları gösterilmiştir. Anti-apoptotik gal-3 molekülünün sitoplazmik düzeyinin artması sonucu, neoplastik hücreler metastatik potansiyel kazanmaktadır. Çalışmamızda, hasta ve kontrol grupları arasında Galektin-3 rs4644(p=0.0260) ve Galektin-3 rs4652 (p=0.0390) genotip dağılımındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hasta grubunda Galaktin-3 rs4644 genotipi ile müsinöz komponent taşımak arasında anlamlı bağlantı belirlenmiştir (p=0.026). Axin1 polimorfizmi ile tümör büyüklüğü arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p=0.022). Kombine genotip analizi sonuçlarına göre; hasta grubunda gal-3 4652-Axin1 AACC (p=0.004) düşük; gal-3 rs4644-Axin1 CCCT (p=0,044) ve CCAACT üçlü kombine genotipi (p=0,022) ise yüksek frekansta gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most frequent cancer with 9,7 % incidence word wide and the second most mortal cancer after lung cancer. Environmental and genetic factors are known to be related with colorectal cancer progression. . Axin is a tumor suppressor gene which has pleiotropic effect on a number of biological signaling pathways. One of the most important functions of the Axin gene is its down-regulatory effect on Wnt pathway. Axin down-regulates the function of oncogenic ß-katenin with its relation to APC, casein kinase, GSK-3ß and PP2A proteins in Wnt pathway. These changes in the Wnt pathway are reported to be relevant with pathogenesis of various tumors. Mutation analysis reported a number of sequence variants of Axin gene which are related to colorectal cancer pathogenesis. Galectin-3 (gal-3) protein, which belongs to ß-galactozidase family, is another molecule that is known to be related with cancer progression. Cell growth, differentiation and malignant transformation are among the biological effects of the gal-3. Gal-3 gene variants are reported to be related with prostate, breast, gastric and colorectal cancers. It is known that increased cytoplasmic levels of the anti-apoptotic gal-3 enhance the metastatic potential in neoplastic cells. In our study, significant differences were detected between Galectin-3 rs4644 (p=0.0260) and Galectin-3 rs4652 (p=0.0390) genotype distributions in cases and controls. Within the patients, Galectin-3 rs4644 genotype and presence of mucinous component was significantly related. (p=0.026). Significant difference was detected between Axin1 genotypes and the tumor grade. (p=0.022). According to combined genotype analysis; Gal3 4652-Axin1 AACC genotype combination was low in patients (p=0.004) while both gal-3 rs4644-Axin1 CCCT (p=0,044) dual and CCAACT (p=0,022) triple genotype combinations were in high frequencies in patients.