Küçük hücreli dısı akciğer kanseri hastalarında RRM1, RRM2, ERCC2 gen polimorfizmleri ve serum 8-OHG ve LHD düzeylerinin hastalığın riski ve prognozu üzerine etkilerinin arastırılması
Investigation of the effects of RRM1, RRM2, ERCC2 gene polymorphisms and serum 8-OHDG levels on disease risk and prognosis in nsclc patients
- Tez No: 347615
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akciğer kanseri, kanser ölümlerinin %28?ini olusturan multifaktoriyel bir hastalıktır. Küçük hücreli dısı akciğer kanseri (KHDAK) tüm akciğer kanserlerinin yaklasık %80?ini olusturmaktadır. Bugüne kadar yapılan çalısmalarda, KHDAK?nden sorumlu herhangi bir gen veya kromozom bölgesi tanımlanmamıstır. DNA tamir genlerinin çesitli yollardan etki gösterdiği bir dizi polimorfizmler tanımlanmasına rağmen bu genlerin tamir üzerindeki özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Ribonükleotid Redüktaz holoenzimi, dimerize olmus, büyük ve küçük, RRM1 ve RRM2 adlı iki alt birimden olusur. RRM1 tümör fenotipinin belirlenmesinde çok önemli bir gen olmakla birlikte, tümör baskılayıcı gen olan pTEN ekspresyonunu indüklerken hücre göçü, invazyon ve metastaz olusumunu da engelleyici rol oynamaktadır. RRM1 akciğer kanserinde, heterozigosite kaybı özelliği gösteren kromozom 11p15.5 bölgesinde lokalizedir. ERCC2 gen polimorfizmi DNA tamir kapasitesi ve kanser riski ile iliskilendirilmistir. ERCC2 DNA tamir mekanizmalarından NER yolağı üzerindeki 20?den fazla genle iliskidedir. ERCC2; hücre döngüsünün düzenlenmesi, apoptoz, NER, transkripsiyon vb birçok farklı fonksiyonların düzenlenmesinde rol oynayan ve TFIIH transkripsiyon faktörünün bir parçası olan bir multi protein kompleksidir. Çalısmamızda RRM1, RRM2 ve ERCC2 gen polimorfizmlerinin KHDAK?deki rolünün arastırılması amaçlandı.RRM1 gen polimorfizminin hastalardaki ve kontrol grubundaki dağılımı sırası ile CC:%41,96; CA:%46,11; AA:%11,91 ve CC:%50,35; CA:%45,39; AA:%4,25, RRM2 gen polimorfizminin hastalardaki ve kontrol grubundaki dağılımı sırası ile AA:%49,74; AG:%38,86; GG:%11,39 ve AA:%55,31; AG:%41,13; GG:%3,54, ERCC2 gen polimorfizminin hastalardaki ve kontrol grubundaki dağılımı sırası ile TT:%34,71; TG:%49,22; GG:%16,06 ve TT:%43,26;TG: %49,64;GG:7,09 olarak tespit edildi. Serum düzeyleri hastalarda ort. 7,5 ng/ml, kontrollerde ise 6,9 ng/ml olarak tespit edildi. Hasta ve kontroller arasında serum 8-OHdG düzeyleri açısından anlamlı fark bulundu (p:0001).
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a multifactorial disease that is the leading cause of death after heart disease and represents %28 of deaths from cancer. Non-small cell lung cancer (NSCLC) represents about 80% of all lung cancers. To date, any gene or chromosome region responsible for NSCLC has not been identified. Polymorphisms of DNA repair genes in a number of different ways to effect repairs on the properties of these genes is unknown despite the identification. Holoenzyme ribonucleotide reductase, has been composed two sub-units which one is small, called RRM1 anda one is large, called RRM2. RRM1 is a gene important in determining tumor phenotype, but also induced the expression of PTEN tumor suppressor gene, cell migration, invasion and metastasis formation, and play a preventive role. In lung cancer, RRM1 is located on chromosome 11p15.5 that is showing loss of heterozygosity property. ERCC2 gene polymorphism is associated with the DNA repair capacity and cancer risk. ERCC2 DNA repair mechanism is associated in more than 20 genes involved in the NER pathway. ERCC2 is a multi-protein complex; which is part of cell cycle regulation, apoptosis, NER, transcription, etc., and TFIIH transcription factor involved in the regulation of many different functions. The absence of anemia, normal serum calcium and LDH levels, age, sex, and not smoking cigarettes can be included among good prognostic markers in the formation of non-small cell lung cancer. In our study, we aimed to investigate the role of RRM1, RRM2, and ERCC2 polymorphisms in NSCLC. We consider that the determining of this gene polymorphisms and prognostic markers in non-small cell lung cancer has predictive importance in terms of both diagnosis and prognosis. Gene polymorphism distrubition of RRM1 was found CC:%41.96; CA:%46.11; AA:%11.91 in patients and CC:%50.35; CA:%45.39; AA:%4.25 in controls, gene polymorphism distrubition of RRM2 was found AA:%49,74; AG:%38,86; GG:%11,39 in patients and AA:%55,31; AG:%41,13; GG:%3,54 in controls, gene polymorphism distrubition of ERCC2 was found TT:%34,71; TG:%49,22; GG:%16,06 in patients and TT:%43,26;TG: %49,64;GG:7,09. Serum levels were determined average 7,5 ng/ml in patients and 6,9 ng/ml in controls. It was found significant difference in serum 8OHdG levels between patients and controls(p:0001) .