Apraksi olan ve olmayan idiyopatik parkinson hastalığında santral gecikme zamanı ölçülmesi
Measurement of central relay time in idiopathic parkinsons disease with and without apraxia
- Tez No: 347616
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDEMİR KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
- Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Amacımız, pariyetal lobdan frontal loba ilerleyen assosiyatif yolakların işlev bozukluğuna bağlı ortaya çıktığı düşünülen aprakside, söz konusu yolakların fonksiyonel durumunun değerlendirilmesinde nörofizyolojik yöntem olarak kortikal röle süresi (`cortical relay time?, CRT) kullanımını araştırmaktır. Bu amaçla, apraksinin en sık nedeni olmamakla birlikte en sık görülen dejeneratif hareket bozukluğu olan ve ideomotor/ ideasyonel apraksinin varlığı bilinen İdiyopatik Parkinson hastalığındaki (PH) apraksi model olarak kullanılmıştır. Bireyler ve yöntem: Apraksi olan sekiz Parkinson hastası, apraksi olmayan 11 Parkinson hastası ve yaş ve cinsiyet uyumlu sekiz sağlıklı gönüllüde abduktor policis brevis kasından kayıtla F-dalgaları, uzun latanslı refleks (LLR) yanıtları ile somatosensoriyel ve motor uyandırılmış potansiyeller dört ayrı paradigm (istirahat, hareketin hayal edilmesi, hareketin izlenmesi ve aktif hareket) sırasında incelenmiştir. Sonuçlar: Hasta ve sağlıklı gönüllülerden hiçbirinde istirahat, hareketin imajinasyonu ve hareketin gözlenmesi esnasında LLR yanıtları saptanmamıştır. Tüm katılımcılarda aktif hareket sırasında LLR II saptanmış, ortalama LLR II latansı ve CRT süresi, kontrol grubunda en kısa (53,3±3,9 ms), apraksi olmayan grupta en uzun (60,4±4,2 ms) olduğu görülmüştür (p=0,031). F-dalgaları ve MEP yanıtlarının amplitüdleri, sağlıklı bireyler ve apraksi olmayan PH olgularında istirahat-hayal, istirahat-izleme ve istirahat-aktif arasındaki karşılaştırmalarda anlamlı düzeyde artmıştır, apraksi olan PH olgularında ise benzer artış izlenmemiştir. F-dalgaları ve MEP yanıtlarına ait diğer parametrelerde anlamlı değişiklik olmamıştır. Yorum: CRT ve LLR II yanıtları sağlıklı bireyler ile apraksi olan PH gruplarını ayırt etmemekteydi. F-dalga ve MEP yanıt amplitüdlerinin hareketin farklı durumları sırasındaki seri değişimleri PH?da apraksiyi elektrofizyolojik olarak incelemekte yarar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Our goal is to investigate the use of cortical relay time (CRT) as a neurophysiological method in the assessment of the functional status of associative pathways passing from frontal lobe to parietal lobe in apraxia which is thought to be caused by the dysfunction of associated pathways. For that purpose, we used idiopathic Parkinson's disease (PD) as a model as it is the most common degenerative movement disorder and the presence of ideomotor/ideational apraxia is known although it is not the most common cause of apraxia. Subjects and methods: We analyzed F-waves, long latency reflexes (LLR) and somatosensorial and motor evoked potentials (MEP) recorded over abductor policis brevis muscle in four different paradigm (rest, imagination of the movement, observation of the movement and active movement) in eight PD patients with apraxia, 11 PD patients without apraxia and age and sex matched eight healthy volunteers. Results: None of the patients and healthy volunteers had LLR responses during rest, imagination of the movement and observation of movement. LLR II was determined in all participants during active movement, mean latencies of LLR II and CRT were found to be the shortest (53.3 ± 3.9 ms) in the control group, the longest (60.4 ± 4.2 ms) in non-apraxia group (p=0.031). Amplitudes of F-waves and MEP responses have increased significantly in healthy individuals and PD patients without apraxia comparing rest-imagination, rest-observation and rest-active movement, there was no similar trend in PD patients with apraxia. Other parameters related to F-waves and MEP responses were not significantly changed. Conclusions: LLR II responses and CRT did not distinguish healthy individuals and PD patients with apraxia. However, serial changes of amplitudes of F-waves and MEP responses during different phases of movement seem to benefit in electrophysiological assessment of apraxia.