Yüzey uygulamaları ve yapay yaşlandırma işleminin Y-TZP dental seramiklerinin biaksiyel bükme dayanımı ve faz değişimi üzerine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi
Influence of surface treatments and accelerated aging on flexural strength and phase transformation of bilayered Y-TZP ceramics
- Tez No: 347626
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde tam seramik sistemler biyolojik uyumları ve estetik özellikleri nedeniyle protetik restorasyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yttrium ile stabilize tetragonal zirkonya (Y-TZP) polikristali ile güçlendirilmiş seramikler yüksek bükme dayanımı, biyolojik uyumu, korozyona direnci ve estetik uyumları ile kuron ve köprü protezlerinde alt yapı materyali olarak ön plana çıkmıştır. CAD/CAM (bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli üretim) sistemler ile üretilebilmeleri, arka bölge ve çok üyeli köprü protezlerde kullanılabilmeleri nedeniyle kullanımları gittikçe artmaktadır. Y-TZP seramiklerin yüksek mekanik özellikleri, materyalin baskı kuvvetleri altında faz değişimi göstermesini sağlayan `dönüşüm tokluğu mekanizması? ile açıklanmaktadır. Bu olumlu özelliklere rağmen zirkonya seramiklerde zamana bağlı tetragonal fazın monoklinik faza geçişinin kontrolsüz bir şekilde artmasıyla kendini gösteren bir yaşlanma olayı söz konusudur. `Düşük ısı bozulması? olarak da adlandırılan bu durum mekanik özelliklerde azalmaya neden olur. Zirkonya restorasyonların üretimi aşamasında uygulanan aşındırma, cilalama, kumlama, ısıl işlem ve üst yapının işlenmesi gibi işlemler zirkonyanın uzun dönem stabilitesini ve yaşlanma duyarlılığını etkileyebilmektedir. Yüzey işlemlerinin Y-TZP seramiklerinin mekanik özellikleri üzerine etkilerinin incelendiği çalışmalar bulunmakla beraber bu işlemlerin zirkonya seramikler üzerindeki uzun dönem etkilerinin incelendiği çalışmalar yeterli değildir. Bu çalışmanın amacı zirkonya restorasyonların üretim aşamalarında, ağız ortamına uyumlandırılmalarında ve simantasyon öncesinde laboratuvar ve klinik ortamında uygulanan yüzey işlemlerininin bükme dayanımına ve yaşlanmaya etkisinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the flexural strength of veneered Y-TZP ceramics after grinding and sandblasting procedures. The phase stability and micro-structural change after low temperature aging treatments were evaluated by using X-ray diffraction analysis and a scanning electron microscope (SEM). A total of 140 disc shaped Y-TZP specimens of 15.5 mm in diameter with two different thicknesses (60 specimens 1 mm thick; 80 specimens 1.2 mm thick) were manufactured. 1.2 mm thick specimens were randomly divided into four (n=20) and 0,2 mm thickness of material was reduced using a high-speed handpiece with diamond burs. 1.0 mm. thick specimens were randomly divided into two (n=20) for sandblasting and control groups. The untreated surface of specimens were veneered with feldspathic porcelain. All groups were divided into two subgroups for accelerated aging procedure. Low-temperature aging was carried out in a steam autoclave (Melag) at 134°C for 5h under 2 bars of pressure.The specimens were subjected to a biaxial flexural test using a universal testing machine. In addition, X-ray diffraction analysis and SEM were performed to estimate the phase transformation. Grinding decreased and sandblasting increased the strength of control groups in all materials. Artificial ageing lowered the flexural strength in all groups. The XRD analysis showed the contents of monoclinic of each group varied with different surface treatments. Within the limitations of this study it could be concluded that surface modification techniques, i.e, sandblasting or grinding have pronounced effects on long term stability and hydrothermal degradation behaviour of Y-TZP.