Rezin-nano seramik ve polimer-infiltre seramiklere uygulanan farklı yüzey işlemlerinin kompozit rezinlerle bağlantısının incelenmesi
Effect of different surface treatments on bond strength of composite resin to resin nano cerami̇c and polymer
  1. Tez No: 433344
  2. Yazar: NUMAN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: CAD-CAM üretim tekniğinde kullanılan yeni nesil rezin içerikli seramiklerin kompozit rezinlerle olan bağlantısındaki problemlerin önüne geçilebilmesi için farklı yüzey işlemlerini uygulamak ve bu doğrultuda en uygun yöntemin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: İki farklı rezin içerikli hibrit seramik olan Vita Enamic ve Lava Ultimate CAD-CAM bloklarından 60 ar adet örnek hazırlandı. Yüzey işlemleri öncesi, Vita Enamic ve Lava Ultimate test grupları her bir grup 12 örnek içerecek şekilde (n=12) tesadüfi olarak 5 gruba (Kontrol, Hidroflorik Asit, Hidroflorik Asit ile birlikte Silan, Fosforik Asit ile birlikte Silan, Silika kaplı Al2O3 tozu ile birlikte Silan) ayrıldı. Yüzey işlemi uygulanan her gruptan fazladan birer örnek hazırlandı ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) cihazı yardımı ile yüzey incelemesi yapıldı. Yüzey işlemi uygulanan örneklerin 3D profilometre cihazı ile yüzey pürüzlülük değerleri hesaplandı. Daha sonra örneklere kompozit rezin bağlantısı yapıldı ve termal devirlendirme (5000 devir, 5-55˚C) işlemi uygulandı. Yapay yaşlandırma işleminden sonra örneklere universal test cihazı ile makaslama bağlantı testi uygulandı. Elde edilen veriler tek yönlü ANOVA testi sonrasında Tamhane testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Başarısızlık tiplerinin incelenebilmesi için her kırık tipinden birer örnek SEM ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Application of different surface treatments to avoid the bonding problems between the new generation resin matrix all ceramic systems and composite resin and to determine the most appropriate methods. Material and Method: 60 samples were prepared from CAD/CAM blocks of two different resin matrix ceramics (Vita Enamic and Lava Ultimate). Before applying the surface treatments, the test groups of Vita Enamic and Lava Ultimate were divided into 5 subgroups randomly that each subgroups included 12 samples (Control, Hydrofluoric acid, Hydrofluoric acid with silane, Phosphoric acid, with silane, Silica coated Al2O3 sand with silane). An extra sample were selected from each subgroups for Scanning Electron Microscope (SEM) analyzing. Surface roughness values of all samples were measured with 3D profilometer after surface treatments were completed. After composite resin was bonded to samples, thermal cycling (5000 cycle, 5-55˚C) was used. Shear bond strength test was performed with universal testing machine after artificial ageing. Shear bond strength was statistically analysed by ANOVA. One sample from each fracture types were evaluated by SEM.