Bilgisayar kontrollü TTL entegre test devresi
  1. Tez No: 34764
  2. Yazar: TÜRKAY DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SARIKAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada, aşağıda fonksiyonları verilen Bilgisayar Kontrollü TTL Entegre Test Devresinin teorik ve uygulamalı olarak tasarımı yapılmıştır. Sistemin başlıca fonksiyonları şunlardır: 1. TTL ve CMOS lojik entegre devrelerin fonksiyonlarını kontrol ederek arızalı olup olmadığını test eder. Diğer bir ifade ile entegre devrenin bir devre üzerinde kullanıp kullanılmayacağını belirler. 2. Fonksiyonu bilinmeyen sağlam entegre devrelerin fonksiyonunu belirler. 3. Tanımlanmamış lojik entegre devre fonksiyonları kullanıcı tarafından rahatlıkla tanımlanabilir. Sistem iki ayrı bölümden oluşur: 1. Donanım, 2. Yazılım. Donanım üç bölümden oluşur: 1. Kontrol ünitesi, 2. Paralel haberleşme devresi, 3. Bağlantı devresi. Sistemin kontrolünü 386DX-40 tipi bir kişisel bilgisayar sağlamıştır. Bilgisayar ile bağlantı devresinin haberleşmesini, toplam 72 bit giriş/çıkışa olanak veren 3 adet 8255 PPI'dan oluşan paralel haberleşme port devresi sağlamıştır. Bağlantı devresi,.' bilgisayardan gönderilen giriş/çıkış bilgileri için, test edilecek entegre devre bacaklarına uygun elektriksel bağlantıyı sağlayan devredir. Yazılım PC de Turbo Pascal V5.0 ile yapılmıştır. Yazılımın başlıca alt bölümleri şunlardır: l.Self test, 2. Arıza testi, 3. Tanıma testi, 4. Listeleme, 5. Tanımlama, 6. Açıklama. Bu çalışmanın ikinci bölümünde entegre devreler incelenmiş ve ilerleyen bölümlerde bu bilgiler kullanılarak bilgisayar kontrollü TTL entegre test devresi tasarlanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this working, given below its functions The Computer Controlled TTL Test Circuit is designed theoretically and practically. Main functions of the system are as follows: Lit tests if TTL and CMOS logic circuits has failure controlling its functions. In other words, it determines that an integrated circuit can be used in a circuit or not. 2. It determines the name of the undefined healthy integrated circuit. 3. The function of the undefined logic integrated circuits are defined by the user. System consist of two parts : 1. Hardware, 2. Software. The hardware has three parts: 1. Control Unit, 2. Parallel Communication Circuit, 3. Connect ion Circuit. The control of system is provided by a 386DX-40 personal computer. The communication beetwen the computer and the connection circuit is provided by the parallel communication port that has three 8255 PPI (Programmable peripheral interface) integrated circuits with 72 bit input/output. The connection circuit provides the proper electrical connection to testing integrated circuit pins. Software is written on Turbo Pascal V5.0. Software consist of 6 parts: l.Self test, 2. Failure test, 3. Determining test, 4. Menu, 5. Function defining, 6. Help. In the second section c-f this study, integreted circuits are examined and in following sections building of the Controlled Computer TTL Test Circuit has been planned by using this knowledges. v