RVG (Radıovısıography) kullanılarak diş dokusunun ve anatomik oluşumların düşük doz görüntüleme ile karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 347637
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN DİNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dijital x-ışını görüntülemesinin temel avantajları, düşük maliyet, bilgisayar ile uygulama yapılabilmesi, 3 boyutlu görüntü ve düşük radyasyon dozlarında daha kaliteli görüntü elde edilmesi olarak özetlenebilir. Çağdaş diş hekimliğinde dijital teknolojiler geleneksel radyografilerin yerini almakta olup kullanımı hızla artmaktadır. Her ne kadar diş hekimliğinde alınan radyografilerin doz seviyeleri tıbbın diğer alanlarında çekilen radyografilerden belirgin oranlarda düşük olsada, kümülatif etkileri zararlı olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, dijital dental görüntüleme sistemleri ile birlikte çalışabilen görüntü işleme yazılımı oluşturarak düşük dozda daha net görüntüler elde etmektir. Sistem, üç komponentten oluşmaktadır; dijital intraoral x-ışın sensörü, taşınabilir x-ışın tüpü ve bilgisayar. Yeni dijital sistem ve sisteme ait yakalama yazılımı fantom ve kadavra üzerinde test edilmiştir. Ayrıca, çeşitli görüntü iyileştirici teknikler kullanılarak dental radyografik görüntüler üzerinde de çalışılmıştır. Bu çalışmada kullanılan prototip cihaz İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti ABD ile Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü'nün ortak çalışması sonucunda üretilmiş ve patent başvurusunda bulunularak olumlu sonuç alınmıştır. Anahtar Kelimeler : RVG, dijital radyografi, düşük doz.
Özet (Çeviri)
Analog systems are being replaced by digital systems with the technological developments in X-rays. The advantages of digital x-ray imaging are, low-cost, to be processed with a computer, 3D image acquisition and better quality imaging in reduced dose radiation. Use of digital technology in dentistry is growing rapidly. Compared to the other x-ray imaging techniques, the dose levels in dental imaging are significantly lower, but in the long term the cumulative effects can be harmful. The aim of this study is to set up a digital dental imaging system and implement an image processing software which can work with it. The system has three components which are, digital intraoral x-ray sensor, portative x-ray tube and a computer. The new digital system and the acquisition software belonging to the system are tested on phantom and cadavres. In addition to that, several image enhancement techniques were studied on several dental radiographic images.