Alveol kemik kaybı ölçümünde konvansiyonel standardize paralel, konvansiyonel standardize açıortay, RVG standardize paralel ve RVG standardize açıortay radyografi tekniklerinin, periodontal cerrahi esnasında yapılan direkt ölçümler ile ...
The Comparison between radyography techniques such as conventional-standardized-bisection of angle, RVG-standardized-paralelling, RVG-standardized-bisection of angle and conventional-standardized-paralelling in the measurement of alveolar bone loss ...
- Tez No: 91382
- Danışmanlar: PROF.DR. ABUBEKİR HARORLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı ve Periodontoloji Anabilim Dalına başvuran 3 1 hastanın, alt ve üst çenesine ait, kesici, kanin ve premolar dişlerinde yapılmıştır. Dişler 6 gruba ayrıldı. Araştırmada, her bölgedeki dişlerin alveol kemiğindeki kayıp miktarları, hem periodontal cerrahi esnasında direkt olarak, hem de standardize edilen konvansiyonel açıortay, konvansiyonel paralel, RVG (Radiovisiografî) açıortay ve RVG paralel teknikleri ile elde edilen radyogramlar ve imajlar üzerinde ölçüldü. Bu ölçümler direkt ölçümlerle karşılaştırılarak en uygun radyografi tekniğinin belirlenmesine çalışıldı ve RVG'nin dental radyolojideki yeri tartışıldı. Araştırma sonucunda; 2.00-5.00 mm arasındaki alveol kemik kayıplarının ölçümünde, teknikler arasında istatistiksel olarak anlamlılık olmadığı; 5.01-9.00 mm arasındaki alveol kemik kayıplarında, alt-üst kesici ve kaninler bölgelerinde, paralel yöntemlerin açıortay yöntemlerden daha doğru sonuçlar verdiği, alt-üst premolarlar bölgelerinde ise, direkt ölçümlerle açıortay ve paralel yöntemler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olmadığı; 9.01 mm'den büyük alveol kemik kayıplarında ise, direkt ölçümlerle paralel tekniklerde elde edilen radyogramlar ve imajlar üzerinde yapılan ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlılık olmadığı, direkt ölçümler ve paralel tekniklerde elde edilen radyogramlar ve imajlar üzerinde yapılan ölçümler ile açıortay tekniklerde elde edilen radyogramlar ve imajlar üzerinde yapılan ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olduğu tespit edildi. Yine alveolar kemik kayıplarının değerlendirilmesinde, RVG'nin konvansiyonel radyografiler ile aynı diagnostik performansa sahip olduğu ve doz miktarındaki azalma da göz önüne alındığında, diş hekimliği radyolojisinde güvenle kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out on the incisors, canines and premolars on the mandible and maxilla of 31 patients who had applied to the departments of Oral Diagnosis and Radiology and Periodontology at the Faculty of Dentistry of Atatürk University. The teeth were divided into six groups. The amount of alveolar bone loss around the teeth was measured on radiograms obtained by the standardized techniques of conventional bisection-of-angle, conventional paralleling and on images obtained by the standardized techniques of RVG bisection-of-angle, RVG paralleling as well as directly in the process of periodontal surgery. The most suitable radiography technique was determined by the comparison of these measurements with the direct ones and, the place of RVG in dental radiology was discussed. The current investigation revealed the results that there was not a statistically significant difference between the techniques in measuring the 2.00-5.00 mm alveolar bone loss; that paralleling techniques gave more accurate results than bisection-of-angle techniques in the measurements of 5.01-9.00 mm alveolar bone loss in maxillary and mandible incisors and canines, whereas there was not a statistically significant difference between the direct techniques and bisection-of-angle and paralleling techniques in the measurements of 5.01-9.00 mm alveolar bone loss in maxillary and mandible premolars; and that there was not a statistically significant difference between the direct measurements and the ones made on the images and radiograms obtained by paralleling techniques in the alveolar bone loss more than 9.01 mm, whereas there was a statistically significant difference between the direct measurements and the measurements made on the images and radiograms obtained by paralleling techniques and bisection-of-angle techniques. It was concluded in the evaluation of the alveolar bone loss that RVG had the same diagnostic performance with conventional radiographics and could be safely used in the radiology of dentistry with respect to the reduced amount of dosage.