Kemik yoğunluğunun ölçüm metodları ve radiovisiografinin yeri
The Systems for measuring the bone mineral density and importance of radiovisiography in this field
- Tez No: 60211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Röntgenin keşfedildiği 1895 yılından günümüze kadar bu teknikteki en büyük değişiklik 1986 yılında Dr.Francis Mouyen tarafından sunulan RadioVisioGrafi sistemidir. Araştırmamızda radyasyon dozunu ve ışınlama süresini, görüntünün kalitesini düşürmeden sağlayan RadioVisioGrafi (RVG)'nin tekrarlanabilirliğini, doğruluğunu ve kemik mineral yoğunluğunu endirek olarak ölçen diğer sistemlerle kıyaslamasını yapmayı amaçladık. Çalışmamız 14 kadın ve 15 erkek olmak üzere yaşları 37-73 arasında değişen 29 hastayı kapsamaktadır. Hastalarımız cinsiyete göre iki, yaşa göre üç (-60; 61-70; 71+) yıl dişsizlik süresine göre üç (-60; 61-120; 121+), ay ve protez sayılarına göre iki gruba ayrıldı (0-1 ; 2+). Hastalardan intraoral sensör yardımıyla mandibulamn her iki tarafından foramen mentalenin önünden ve arkasından görüntüler alınarak kompüterde ana lizleri yapılmıştır. Bu analizlere göre RVG'nin Linear ölçümler yapabileceği (R2=0.955) tekrarlanabilirliğinin kabul edilebilir düzeyde olduğunun (%3.9) kadın erkek kemik yoğunluğu arasındaki farklılığı (%127.3; %1 18.8) ve yaş ile kemik yoğunluğu arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The systems for measuring the bone mineral density and importance of Radiovisiography in this field Since the röntgen is discovered in 1895 the most important change in this field is development of the digital x-ray system which is discovered by Dr. Francis Mouyen in 1986. In this study repeatability, accuracy and linearity of radiovisiography system is tested. Radiovisiography is also compared with the systems which are measuring bone mineral density. For the clinical side of this study, 29 edentate (14 female; 15 male) patients were involved. Patients were divided into 2 by their cender (Male; female) 3 by their age group (-60; 61-70; 71+), 3 by a period of edentoulesness (-60; 61- 120; 121+) and 2 by number of complete dentures used (0-1; 2+). Records are taken from the mandibular jaw; anterior and posterior of the foramen mentale and each side of the jaw. According to results of this study that Radiovisiography is linear (R2=0.955) and it has an acceptible repeatability (%3.9). This study is also showed male and female differences (%127.3; %1 1 1.8), Differences between age groups are also found (-60; 61-70, p=0.003: -60; 70+, p=0.01). There is no relation found between bone density and a period of edentoulesness.