Döküm tekniğinde sıvı akımı, akıcılık ve akıcılığı etkileyen faktörler
- Tez No: 34765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Döküm Tekniğinde sıvı akamı ve akıcılık konusu, dökümcülerin ve bu alanda çalışan kişilerin kusursuz döküm parçaları elde etmeleri için kesinlikle dökümdeki en az diğer problemler kadar öneme haiz, ihmale gelmez, çözüm isteyen bir problemdir. Döküm ürünlerinin sonuç özellikleri esas olarak katılaşmaya "bağlı olduğu için katılaşma aşaması, döküm prosesi esnasında en önemli hal kadır. Katılaşmanın önemli ve bazan ihmal edilmiş bir tarafı olan sıvı akımı ve akıcılık dökümün iç yapışımda etkileyen önemli bir etraeadir. Dolayısıyla akıcılığı etkileyen faktörlerde iç yapı üzerine etkir. Bu nedenle katılaşma sırasında alınacak tedbirler kadar sıvı metal akışı sırasındada alınması gereken tedbirler vardır. Kusursuz bir döküme ancak böyle varılabilir. Ben de buradan yola çıkarak öncelikle konu ile direkt ilgili katılaşma mekanizmasını ele alıp daha sonra sıvı akımı ve akıcılık konusundaki prensipleri, problemleri, optimum çözüm yöntemlerini ve bunların sonuçlarını inceleyerek açıklamaya çalıştım. Konular gerek tiğinde şekil, resim ve formülsel ifadelerle izah edilerek açıklandı. Ayrıca, tez konusuna hazırlık aşaması oluşturan bazı temel konularda ki genel bilgiler verildi ve burada özellikle farklı yayınlar takip edildi. Bölüm 1 Katılaşma Mekanizmasını ve Bölüm 2 ise Sıvı Akımı, Akıcı lık ve Akıcılığı Etkileyen Faktörleri içine almaktadır. Vlll
Özet (Çeviri)
S U M M ARÎ In Casting Technology, for workers, fluid flow and fluidity are very important problems as well as the others. This problems must be absolutely solved. The solidification 3tage during any casting process in one of the most important sequence since the final properties of the cast products are depend mainly on solidification. In addition that fluid flow and fluidity which were sometimes neglected part of solidification effective on structures of casting. Consequently variables influencing fluidity are directly related to the structures of casting. There are many precautions that will provide sound casting. So first of all, I took into consideration the solidification stage that is connected with fluidity, later I studied on principles, problems and optimum solutions of fluidity and fluid flow. 7/hea necessary subjects were brought out with tables, figures and formulations. Furthermore, general knowledges in apart of main subjects that constituted the preparation to this thesis subject were given and different literatures were searched. Chapter 1 contains Mechanism of »Solidification, Chapter 2 contains Fluid Plow, Fluidity and Variables Influencing Fluidity. IX