Primer glomerulonefrite bağlı kronik böbrek hastalığında proteinürinin böbrek fonksiyonlarındaki bozulma üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of proteinuria to kidney function in chronic kidney disease due to primary glomerulonephritis
  1. Tez No: 347692
  2. Yazar: NAZAN AKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığının ilerlemesi çeşitli risk faktörlerinin etkilerine bağlıdır. Proteinüride bu risk faktörlerinin en önemlilerinden biridir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde şimdiye kadar KBY'li hastalarda proteinürinin renal progresyona etkisini araştıran sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Çalışmamızda kronik böbrek yetmezlikli hastalarda proteinürinin renal progresyon üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Araştırmamız, için gerekli olan tetkikler, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi dosya arşiv bölümü ve Hastane Otomasyon Sistemi (Enlil) kullanılarak elde edilmiştir. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından etik kurulu onayı alındı. Çalışmaya alınacak hastalardan yazılı onam alındı. Hastaların adı, soyadı, dosya numarası, telefon numarası, yaşı, cinsiyeti, hastalığın başlangıç süresi, varsa biyopsi tarihi, böbrek yetmezliğinin sebebi, komorbit hastalıkları, kullandığı ilaçlar araştırıldı ve çalışma formuna kaydedildi. Www.mdrd.com adresinden hastaların GFH hesaplandı ve çalışma formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 77 erkek, 105 bayan toplam 182 hasta alınmıştır. Hastaların yaş ortalaması 44±15 yıl (17-80) idi. Hastaların 108'i primer glomerülonefrit, 74 ü sekonder glomerülonefrit tanılı idi. Çalışmaya alınan hastalarda proteinüri ve GFH ilişkisi ele alındığında ise proteinüri arttıkça GFH de belirgin düşme tesbit edildiği görüldü. Başlangıçta nefrotik düzeyde proteinürisi olan hastalarda non nefrotik düzeyde proteinürisi olan hastalara göre GFH'daki düşüşün daha fazla olduğu tesbit edildi. Çalışmamızda proteinüri ve serum albümin düzeyi arasındaki ilişkiye bakıldığında, proteinüri artıkça serum albümin düzeyinin azaldığı tesbit edildi. Sonuç: KBY'li hastalarda proteinüri önemli bir progresyon göstergesidir. Proteinüri ve GFH arasında zıt bir ilişki bulunmaktadır. KBY li hastaların takibinde proteinüri önemli bir parametre teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The progression of chronic kidney disease due to the effects of various risk factors. Proteinuria is one of the most important of these risk factors. So far, a limited number of studies which research the effect of proteinuria to renal disease's progression were found. We aimed to investigate the effects of proteinuria to renal progression in patients with chronic renal failure. Materials and Method: Tests which are necessary to our investigation are obtained from the file archive department and hospital automation system in İnönü University, Turgut Özal Medical Center. Patients approvals were obtained. The patients' name, surname, age, sex, file number, phone number, job, date of onset of the disease and date of biopsy,the cause of renal failure, comorbid diseases, drugs were registered to the study form. GFR was calculated through the Www.mdrd.com. Findings: For this study 182 patients were used. 77 of them were men and 105 of them were women. 108 patients were diagnosed with primary glomerulonephritis, 74 patients were diagnosed with secondary glomerulonephritis. Considering the relationship between proteinuria and GFR in patients, proteinuria was detected a significant decrease, GFR was increased. The decline of GFH in patient with nephrotic proteinüria was found to be more than the patients with nonnephrotic proteinüria. Regarding the relationship between the level of proteinuria and serum albumin, serum albumin levels decreased with increasing proteinuria was observed. Result: Proteinuria in patients with chronic renal failure is an important indicator of progression. There is an opposite relationship between the proteinuria and GFR. The proteinuria is an important parameter for follow-up of patients with chronic renal failure.