Grade 2-3 gonartrozu olan hastalarda intraartiküler uygulanan hyalüronik asit ile tenoksikamın ağrı ve diz eklem fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of effect of intraartricular application of hyaluronic acid and tenoxicam in term of knee joint function and pain in patients with grade 2-3 gonarthrosis
- Tez No: 347693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Osteoartrit(OA) özellikle yük taşıyan eklemlerde progresif olarak ortaya çıkan kıkırdak yıkımı, osteofit oluşumu ve subkondral skleroz ile karakterize noninflamatuar kronik dejeneratif bir hastalıktır. Eklem ağrısı, eklem hareketlerinde kısıtlanma ve sonuç itibariyle fonksiyon kaybına yol açan bu hastalık nedeniyle her yıl çok sayıda hasta doktora başvurmaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız Grade II-III gonartroz tanısı olan hastalarda, intraartiküler tenoksikam uygulanması ile intraartiküler HA uygulanmasının semptomatik tedavide etkinliklerini birbiri ile kıyaslamaktı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniği'ne diz ağrısı şikayeti ile başvuran hastalardan klinik olarak Grade II ve Grade III osteoartrit tanısı konulmuş 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar 30'arlı iki gruba ayrıldı. Grup I (n:30) de bulunan hastalara intraarttiküler hyalüronik asit haftalık tek doz olarak 3 hafta uygulandı. Grup II (n:30) de bulunan hastalara intraartiküler tenoksikam tek doz olarak uygulandı. Hastalar tedavinin öncesi ve sonraki 1. ve 15. günler ile 1,2 ve 3. aylar olmak üzere toplam 6 kez görüldü. Tedavinin etkinliği eklem hareket açıklığı (EHA) ve vizüel analog sakalasına (VAS) göre değerlendirildi. Verilerin analizleri için SPSS 15.0 istatistiksel analiz paket programı kullanıldı. Tedavi öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılması amacı ile Wilcoxon Test tekniği kullanıldı. Ayrıca farklı ilaç verilen hastaların farklı periyotlarda ölçülen VAS, fleksion ve ekstansion değerlerinin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Yapılan inceleme sonucunda Hyalüronik Asit kullanan hastalar ile Tenoksikam kullanan hastaların ilaç yapıldıktan sonraki iki aylık periyotta VAS değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark vardı (p0,05). EHA açısından bakıldığında Hyalüronik Asit kullanan hastalar ile Tenoksikam kullanan hastaların ilaç yapıldıktan sonraki ilk 15 günde EHA değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark vardır (p0,05). Çalışmamızda Tenoksikam grubunda enjeksiyon sonrası erken dönemde hasta memnuniyetinin daha fazla olduğu hyaluronik asit grubunda ise geç dönemde hasta memnuniyetinin enjeksiyon öncesine göre daha iyi olduğu gösterildi. Gruplar arasında ise erken dönemde Tenoksikam grubunun üstünlüğü görülürken 3. ay sonrasında her iki gruptada hasta memnuniyeti açısından fark olmadığı görüldü. Sonuç olarak injeksiyon sonrası erken dönemde HA ile kıyaslandığında tenoksikam ile daha iyi EHA ve ağrı skorları elde edilebilir. İntraartiküler uygulanan tenoksikam injeksiyonunun güvenli,düşük maliyetli, hızlı etkili, iyi tolere edilen, aşırı NSAİİ kullanımını ve buna bağlı oluşan yan etkileri azaltan iyi bir semptomatik tedavi alternatifi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OA is a non inflammatory chronic degenerative disease characterized by progressive destruction of cartilage, osteophyte formation and subchondral sclerosis especially on load bearing joints. So many patients consult a doctor every year because of joint pain, decrease of ROM and consequently loss of function. İn our study we aimed to compare symptomatic therapeutic efficacy of intraarticular tenoxicam and intraarticular HA application on patients with a diagnosis of Grade II-III gonarthrosis. We chose 60 patients for our study with a diagnosis of clinically Grade II-III gonarthrosis to our study, who came to AIBU medical faculty , Orthopedics and Traumatology clinic with knee pain. patients were divided into two groups consist of 30 patients. For 3 weeks long we have aplied intraarticuler HA 1 dose per week to the patients in Group I (n:30). We applied only 1 dose intraarticuler tenoxicam to patients in Group II (n:30).We examined patients before treatment and 1.-15. days and 1. , 2. and 3. months after treatment. We evaluated ROM and VAS for therapeutic efficacy . To analize the data we used SPSS 15.0 statistical analysis program. To compare pre and post-treatment data, we used wilcoxon test thecnique. And also we used mann whitney u test to compare flexion and extansion datas and VAS datas of patients who had used different drugs in different periods. In 2 months period after treatment we found statistically significant difference between VAS datas of Group I and Group II (p0.05). In first 15 day period after treatment we found statistically significant difference between rom datas of Group I and Group II (p0.05). In our study patient satisfaction was higher in Group II in early period of study and it was higher in Group I in late period of study when compared with pre-treatment period. In early period tenoxicam group was superior about patient satisfaction, but 3 months after treatment there was no difference between two groups. As a result in early period after injection when compared with HA , Tenoxicam can provide better rom and pain scores. We think that intraarticuler Tenoxicam injection is a safe, low cost, fast-acting, good tolerable symptomatic treatment alternative which reduces NSAI usage and their complications.