Parvoviral enteritli köpeklerde kalp biyomarkırları ve pıhtılaşma profilleri üzerine araştırma
The investigation on heart biomarkers and coagulation profiles in the dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 347718
  2. Yazar: CENK ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı, köpeklerin parvoviral enteritinde kalp biyomarkırları ve pıhtılaşma profilindeki değişimleri belirlemek, hastalığın tanı ve prognozunda bu parametrelerin önemini ortaya koymaktır. İkinci amacı ise enterit formunda miyokart hasarı gelişip gelişmediğini kalp biyomarkırları ile belirlemektir. Bu çalışmanın materyalini yaşları 1,5 ile 6 ay, canlı ağırlıkları 5-15 kg arasında değişen 27 parvoviral enteritli (deney grubu) ve 6 sağlıklı köpek (kontrol grubu) oluşturdu. Parvoviral enteritli köpeklerde anoreksi, ateş, depresyon, latherji, kusma ve kanlı diyare belirlendi. Köpeklerin parvoviral enfeksiyonu dışkı parvovirus antijeni testi ile doğrulandı. Bütün köpeklerden antikoagulantlı (K3-EDTA, Na-sitratlı ve heparinli) ve antikoagulantsız kan örnekleri alındı ve kalp EKG traseleri çekildi. Parvoviral enteritli köpeklere standart tedavi uygulandı. Bu köpeklerin 23?ü iyileşti, 4?ü ise öldü. Ölen hayvanların histopatolojik muaynesinde hafif veya orta derecede akut miyokardit saptandı. Bütün köpeklerin hemogram ve kan gazları, ICa, Na, K ve laktat ölçümleri yapıldı. Plazma PT, APPT, AT-III, Fibrinojen ve D-dimer düzeyleri ölçüldü. Serum CK-MB, BNP ve kTnI düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to determine the change of coagluation profiles, and heart biomarkers and their importance in the diagnosis and prognosis of the parvoviral enteritis of dogs. The second purpose of the study was to evaluate how importance of heart biomarkers in the development of the possible or potential cardiac injury in the haemorrhagic enterit form of the disease. Twenty seven dogs with parvoviral enterit which are aged between 1,5 and 6 months and weighted between 5 and 15 kg (experiment group) and 6 healthy dogs was used as materials in this study. Anorexia, fever, depression, lethargy, vomiting and haemorrhagic diarrhea in dogs with parvoviral enterit was defined. The parvovirus infection of dogs was confirmed by feaces parvovirus antigen test. The blood samples with and without anti-coagulant from all the dogs were collected, and ECG was recorded. Standard therapy was applied for all patient dogswith parvoviral enterit. Twenty three of these dogs were treated and 4 of them died. Mild or moderate acute myocarditis in the histopathological examination of dead dogs were detected. Hemograms and blood gas analysis, ICa, Na, K and lactate levels were measured. Plasma PT, APTT, AT-III, fibrinogen and D-dimer levels were measured. Serum CK-MB, kTnI and BNP concentrations were determined.