Çocuklarda artrit ve artralji ile human parvovirüs B19 arasındaki ilişki
- Tez No: 69115
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Humarı parvovirus B19, DNA yapısında, replikasyon için eritroid öncül hücreleri seçen bir virüstür. Eritema infeksiyozuma, kronik hemolitik anemisi olanlarda aplastik krizlere, immün eksikliği olanlarda kronik enfeksiyona sebep olabilir ayrıca immün olmayan hidrops fetalisin etiyolojisinde yer almaktadır. Human parvovirus Bf9'un klinik genişliği içerisinde birçok çalışmanın yürütüldüğü alan akut ve kronik artropatilerdir. Özellikle erişkin kadınlarda poliartralji/poliartrit şeklinde geliştiği bildirilmiş olan eklem bulgularının, çoğunlukla iki hafta ile iki ay içerisinde kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Ancak bazen eklem bulgularının uzadığı ve romatoid artrit tanı kriterleri ile uygunluk gösterdiği de bildirilmiştir. Bu çalışmada yaşları 4-14 arasında olan (ortalama 10,03 ±3,13) toplam 32 (19 kız, 13 erkek) olgu incelendi. Bunların 17'si juvenil romatoid artrit, 15'i juvenil romatoid artrit dışı inflamatuar artriti olan hastalardı. Önce tüm artritli olgular daha sonra da juvenil romatoid artritli olgular ile juvenil romatoid artrit dışı inflamatuar artriti olan olgular sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubu ile yaş, cinsiyet ve Human parvovirus B19 antikorları açısından karşılaştırıldılar. Bu karşılaştırma sonucunda gruplarla kontrol arasında yaş, cinsiyet ve Human parvovirus B19 antikorları açısından istatistiksel bir fark olmadığı görüldü (p>0,05). Ancak juvenil romatoid artrit dışı inflamatuar artriti olanlarda Human parvovirus B19 IgM pozitifliğinin sayısal olarak fazlalığı, her ne kadar istatistiksel farklılık yoksa da dikkat çekici bulundu. Juvenil romatoid artritli olgular ile juvenil romatoid artrit dışı inflamatuar artriti olanlar yaş, cinsiyet, klinik ve laboratuvar özellikler ile Human parvovirus B19 antikorları yönünden birbirleriyle karşılaştırıldığında juvenil romatoid artrit grubunda diğer gruba göre eklem deformitesinin ve artritin süresinin uzunluğunun belirgin farklı olduğu görüldü (p0,05). Anahtar kelimeler : human parvovirus B19, artropati, juvenil romatoid artrit, inflamatuar artrit
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human Parvovirus B19 Associated Arthritis and Arthralgia in Childhood Human parvovirus B19 is a DNA virus which is replicated in erythroid precursor cells. The most common clinical manifestation is erythema infectiosum but it could also cause aplastic crises in chronic hemolytic anemias and chronic infection in immun deficiencies and non-immun hydrops fetalis. Evidence of recent infection with Human parvovirus B19 was found in acute and chronic artropathies, it has been identified as a cause of poliartralgia/poliarthritis particularly in women and most cases resolve within two weeks to two months. But sometimes joint involvement may persist and would fine fullfil diagnostic criteria for rheumatoid arthritis. In this study, we evaluated 32 children (19 girls and 13 boys) with in the mean age of 10,03 ±3,13 (range 4-14 years). 17 of the patients had been diagnosed as juvenil rheumatoid arthritis and the other 15 as inflammatory arthritis. There were no statistically differencies between juvenil rheumatoid arthritis and inflammatory arthritis and control groups for age and sex (p>0,05). No statistically differencies were also found in HPVB19 antibodies in all three groups (p>0,05). Although the difference was not significant, the prevalance of anti-Human parvovirus B19 IgM with inflammatory arthritis was higher than control group.