Hemodiyaliz hastalarında masajın uyku kalitesine etkisi
The effect of the massage to the sleeping quality of hemodialysis patients
  1. Tez No: 347735
  2. Yazar: PAKİZE YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hemodiyaliz tedavisi alan hastalar uyku bozukluğu, yorgunluk, kramp, ağrı, dispne, depresyon bulantı, kusma, konstipasyon gibi birçok olumsuz semptomu bir arada yaşayabilirler. Bu semptomlar kontrol altına alınmadığında hastanın günlük yaşamının tüm alanlarını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biri olan masajın bu semptomların yönetiminde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle araştırma hemodiyaliz hastalarında, uykusuzluk semptomunun yönetiminde klasik masajın etkinliğini saptamak amacıyla Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde tedavi gören, araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve gönüllü olan 30 deney ve 30 kontrol grubu ile yapıldı. Veri toplamada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo ? demografik değişkenler ve hastalık ile ilgili soruları içeren anket formu, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Patients receiving hemodialysis treatment can experience a combination of negative symptoms such as sleep disorders, fatigue, muscle cramps, pain, dyspnea, depression, nausea, vomiting and constipation. If these symptoms are not taken under control all aspects of the patient's daily life and can adversely affect quality of life. Complementary therapies was determined the positive effects of massage in managing these symptoms. Therefore, the research performed in hemodialysis patients treated in the Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital Hemodialysis Unit in order to determine the efficacy of classical massage in the management of insomnia symptoms , matching the limitations of the study, the 30 experimental and 30 control group was voluntary. Socio - demographic variables prepared by the researcher, a questionnaire including questions about the disease, and the Pittsburgh Sleep Quality Scale were used to collect data.