Konstipasyon baskın irritabl barsak sendromu (İBS) semptomları ile menstruel siklus hormonları arasındaki ilişki
Relationship between constipation predominant irritable bowel syndrome ( İBS-C) and menstruel cycle hormones
- Tez No: 347751
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIYICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
İrritabl barsak sendromu (İBS), fizyopatolojisi tam bilinmeyen, biyopsikososyal bir bozukluktur. Yaşam kalitesini bozan ve iş verimliliğini düşüren yaygın bir hastalıktır. Roma III tanı kriterlerine göre İBS, baskın dışkı şekline göre alt tiplere ayrılmaktadır. Kabızlık baskın İBS (İBS-K), kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla bildirilmiştir. Bu çalışmada, menstruel siklus hormonlarının İBS-K semptomlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın başında 40 hastanın Roma III modülünde İBS semptomları sorgulandı. Foliküler fazda (5-7.günler) kan veren 32 hasta, geç luteal fazda (23-25.günler) kan veren 27 hastanın serumunda progesteron, östradiol düzeyi radyoimmunoassey yöntemiyle ölçüldü. Premens, mens ve postmenstruel dönemde sorgulanan İBS-K semptomları (karın ağrısı ve şişkinlik skorları, haftalık dışkılama sayısı ve ıkınma oranları) ile östradiol, progesteron düzeyleri arasındaki ilişki analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Pathophysiology of irritable bowel syndrome (IBS) is not known exactly, but is generally accepted as a biopsychosocial disorder. It is a common disease that affects quality of life and working performance. Rome III criteria for IBS, are divided into subtypes based on the predominant form of feces. Constipation predominant IBS-C twice more common in women than men. In this study, effects of changes in menstrual cycle hormones on IBS-C symptoms were investigated. At the begining of the study; symptoms of 40 patients were interrogated by Rome III criteria. Serum progesteron and estradiol levels were measured 32 patients in folicular phase (5-7 days) and 27 patients in late luteal phase (23-25 days), by radioimmunoassay. Relationship between estradiol and progesteron levels and IBS-C symptoms (abdominal pain, bloaing, straining rates and number of bowel movements per week ) were analysed in premens, mens and post menstrual periods. Abdominal pain, abdominal distension and stool form scores were higher in the premens period than mens and postmens periods.