Katı-küre akışkanının yapısı ve termodinamiği
- Tez No: 34777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Genel olarak bir sıvı bazı termodinamik koşullar altında var olabilir. Bu koşullar, basınç, sıcaklık ve hacim gibi termodinamik değişkenlerle belirlenir. Bu termodinamik incelemeler sıvı metallerin anlaşılması için temel oluştururlar. Bunun sonucu olarak, bu çalışmada, aralarında etkin çift potansiyel bulunan klasik parçacıklardan oluştuğu kabul edilen sıvı metallerin termodinamik özellikleri tartışılmıştır. Etkin çift potansiyeller, en basit yaklaşımı olan katı-küre modeli yardımıyla tanımlanarak, elde edilen nümerik sonuçlar gözden geçirilmiştir. Ayrıca parçacık şeklinin entropi üzerine etkisini inceleyen ve katı kürelerden oluşmuş bir sistem için modelleştirilen ölçekli parçacık teorisi tanımlanmıştır. Bu teorinin bir uygulaması olarak, katı konveks moleküller için istiflenme kesri r\ 'nın fonksiyonu olarak durum denklemi değerlendirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Generally, a liquid can exist under some thermodynamic conditions. These are specified by thermodynamic variables such as pressure, temperature and volume. Therefore, these thermodynamic studies lay the foundation for the understanding of liquid metals. In this work, as a result of these studies, the thermodynamic properties of liquid metals were discussed which are regarded as composed of classical particles with the effective pair potentials. The numerical results calculated with the aid of the hard sphere model, which is the simplest approach to the effective pair potentials, were considered. And also, the scaled particle theory (SPT) was described which is dealing with the size effect on entropy and idealized for a system composed of hard spheres. As an application of this theory (SPT), the state equation was evaluated for hard convex molecules as a function of the packing function, T). Ill