Nükleer enerji santralı ile doğal gaz enerji santralinin ekonomik ve ekolojik yönden karşılaştırılması
  1. Tez No: 34778
  2. Yazar: MUHHAMMAD YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET İnsanlar enerjiyi fizyografik etkinliklerini sürdürmek için ve bunun ile birlikte endüstriyel araç ve gereçleri çalıştırma, ısınma, ısıtma, aydınlatma vb. amaçlar içinde kullanılmaktadır. O halde üretilen enerji ucuz ve güvenli olmalıdır. Bu neden ile çeşitli enerji kaynakları arasında bir seçim yapma sözkonusu olur. Bu tez için nükleer ve doğal gazdan üretilen elektrik enerjisi hem maliyeti hem de çevre yönünden karşılaştırılmalıdır. Bu amacın tamamlanması için ilk önce ekonomi ve mühendislik ekonomisi hakkında bazı bilgiler elde edilir. Bundan sonra enerji maliyeti hakkında temel bilgiler elde edilir. Enerji maliyeti üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırası ile yatırım masrafları, işletme masrafları ve yakıt masralandtr. Nükleer ve doğal gaz santralı için ayrı ayrı bu masraflar hesaplanır. Bu mukayesede nükleer ve doğal gaz santralının yatırım ve işletme masrafları arasında pek fazla fark olmamaktadır. Fakat nükleer yakıtın maliyet içindeki hissesi, doğal gaz yakıt maliyet içindeki hissesinden çok daha azdır. Sonuç olarak nükleer santralda üretilen elektrik enerjisinin birim maliyeti doğal gaz santralında üretilen elektrik enerjisinin birim maliyetine göre çok düşüktür. Fakat çevre ve güvenlik yönünden doğal gazdan daha zararlı ve tehlikelidir. Doğal gaz fosil yakıtlardan en temiz yakıttır. Dolayısı ile mümkün olduğu kadar nükleear enerjiden kaçınmak lazımdır. Doğal gaz kaynakları sınırlı olduğu için, nükleer enerji kaynaklan hakkındaki araştırmalar geliştirilerek gerektiği zaman bu enerji kaynağı kullanıma hazır duruma gdinmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy Is used by the people to face the physiographic effects along with the purposes as to operate the mechines, heating, lighting etc. Therefore produced energy must be cheap and safe. That is why it is required to make a selection between the different energy sources. The comparislon between nuclear and natural gas power plants with respect to economy as well as ecology is performed in this thesis. First of all some studies about the economy and engineering economy are gained in order to fultfil this purpose. After this baste studies are done about the cost of power generation. Cost of the power plant consists of three parts. These are capital costs, organization and management costs and fuel costs. These costs are calculated for nuclear and natural gas power plants separatly. There is not much difference between the capital costs and organization costs of the nuclear and natural gas power plants.But fuel costs of nuclear power plant is much less than the fuel costs of natural gas power plant As a resultthe unit costs of nuclear power plant Is much less than the unit costs of the natural gas power plant But nuclear energy Is harmful and dangerous with respect to natural gas. Natural gas Is very clean with respect to other fuels. So it is necessary to be away from using nuclear energy as much as possible. Since the natural gas sources are limited and not available In our country, therefore studies and projects about nuclear energy must be ready, whenever It is required.