Diş rengindeki restoratif materyallere Streptococcus mutans adezyonunun incelenmesi
Evaluation of Streptococcus Mutans Adhesıon on Tooth Coloured Restorative Materials
- Tez No: 347776
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5 farklı diş renginde restoratif materyalin (kompozit, kompomer, siloran, akıcı kompozit ve cam-iyonomer simanlar), yüzey bitirme ve polisaj işlemlerinden sonra, yüzeylerine S. mutans bakterisinin 24 saatlik süre sonunda tutunma miktarlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda her bir restoratif materyalinden 10mm çapında ve 2mm kalınlığında silindirik teflon kalıplarda 9?ar adet ve kontrol grubuyla birlikte toplamda 54 adet deney örneği kullanılmıştır. Kontrol grubu olarak polistren malzemesi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda diş rengindeki restoratif materyallere S. mutans adezyonu ve yüzey pürüzlülük değerleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur(p0,05). Grup AK?nin yüzey pürüzlülüğü düzeyi ise kontrol grubu olan PO?dan anlamlı derecede daha yüksek iken(p0,05). En yüksek bakteri adezyonu KT grubunda görülürken, en düşük bakteri adezyonu ise kontrol grubundan sonra siloranda saptanmıştır. Grup KT?nin bakteri adezyon düzeyi, KR, Sİ ve kontrol grubu olan PO?dan anlamlı derecede daha yüksektir(p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate and compare 24 hours S. mutans adhesion on 5 different tooth coloured restorative materials(composite, compomer, silorane, flowable composite and glass ionomer cement) after finishing and polishing procedures. Fiftyfour samples including the control group were prepared by using teflon molds. Every specimen was 10mm indiameter and 2mm thick and every restorative group contained 9 specinets. Statistical differences were found among the groups by comparing surface roughness and bacterial adhesion(p0,05).