Evre 2 ve evre 3 KBY hastalarında serum ürik asit düzeyi ile hastalık progresyonu arasındaki ilişki
The relationship between serum uric acid level and disease progression in stage 2 and 3 CKD patients
  1. Tez No: 347820
  2. Yazar: EZGİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ Çeşitli nedenlere bağlı gelişen kronik böbrek yetmezliği genellikle son dönem böbrek yetmezliğine ilerler. Altta yatan neden genellikle tedavi edilemez. Deneysel çalışmalar kronik böbrek yetmezliğindeki progresyonun altta yatan hastalıktan ziyade sekonder faktörler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu faktörler ise her zaman altta yatan hastalık ile ilişkili değildir. Hiperürisemi azalmış ürik asit eksresyonuna bağlı olarak kronik böbrek yetmezliği hastalarında gelişen bir durumdur ve hiperüriseminin kronik böbrek hastalığı progresyonu hızlandırdığı öne sürülse de konuyla ilgili çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Biz de bu retrospektif çalışmada evre 3 ve 4 diabetik olmayan KBY hastalarında serum ürik asit düzeyi ile KBY progresyonu arasındaki ilişkiyi araştırdık. GEREÇ-YÖNTEM Nefroloji polikliniğimizde en az bir yıldır takip edilen 30 yaş üzeri ve 90 yaş altındaki evre 3 ve 4 diabetik olmayan KBY hastalarının dosya kayıtlarından ilk başvurularında bakılan serum ürik asit düzeyleri bazal ürik asit değerleri olarak kaydedildi. Hastaların yıllık BUN, kreatinin ve MDRD formülü ile hesaplanan eGFR değerleri yıllık olarak kaydedildi.Hastaların sonraki kontrollerde bakılan serum ürik asit düzeyleri yıllık ortalama değerler olarak kaydedildi. Hastaların ilk başvurularındaki boy, kilo, yaş, cinsiyet, BMI, sigara kullanımı, kan basıncı, ESBACH, albuminüri değerleri ve allopurinol, ACE inhibitörü, ARB, losartan, KKB, tiazid ve furosemid kullanım durumları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: Variety of Chronic Kidney Disease (CKD) usually progress to End Stage Renal Disease (ESRD). The underlying etiology often cannot be treated. Experimental studies suggest that progression in CKD largely due to secondary factor. These factors are not always related to the underlying disease. Hyperuricemia is a common situation in CKD patients. Some studies suggest that hyperuricemia accelerate the progression to ESRD, but the results are still contradictory. In this retrospective study we aimed to investigate the relationship between serum uric acid and CKD progression in stage 3 and 4 non-diabetic CKD patients. MATERIALS AND METHODS: The study group was stage 3 and 4 nondiabetic CKD patients between 30-90 years old and followed more than a year in our nephrology policlinic. The serum uric acid level recorded when the patient has first applied to our outpatient clinic has been taken in to account as uric acid baseline. eGFR (which have been calculated using MDRD), BUN and creatinin values have been recorded annually. The latter records of serum uric acid level has been recorded as annual average values. Age, gender, BMI, blood pressure, ESBACH, albuminurea values and use of allopurinol, ACE inhibitor, ARB, losartan, calcium canal blokers, thiazide diuretics, furosemid have been recorded as stated in the file from the first application of the patient. The usage of allopurinol during follow up was also recorded.