Evre 3-4, kronik böbrek yetmezlikli hastalarda karotis intima media kalınlığı, sekonder hiperparatiroidi sıklığı ve ilşkili risk faktörleri
Chronic renal failure in grades 3-4, secondary hyperparatiroid, carotis intima media thicknes related risk faktors
  1. Tez No: 225291
  2. Yazar: MEHMET TURAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: KBY hastalarında sekonder hiperparatiroidi (SHPT), birçok klinik sonuçlarından dolayı önemli morbidite ve mortalite sebebidir. SHPT ile ilişkili hiperfosfatemi ve artmış Ca x P sonucunu içeren anormal mineral metabolizması da artmış kardiyovasküler mortaliteye katkıda bulunur. Karotis arterlerin intima-media kalınlık (KİMK) artışının aterosklerozun güvenilir bir göstergesi olduğu gösterilmistir. Bu çalışmadaki amacımız; prediyalitik, evre 3-4 KBY hastalarında KİMK, SHPT ve ilişkili risk faktörlerini belirlemektir.Gereç ve yöntem: Çalışmaya 62 hasta (Evre 3-4 KBY hastası) ve 22 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 84 olgu alındı. Çalışmaya alınan her iki grup arasında yaş ve cinsiyet farklılığı yoktu (p>0.05). Çalışma kapsamına alınan tüm olguların serum glukoz, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, ALT, AST, LDH, total protein, albumin, ürik asit, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid, demir, demir bağlama kapasitesi, parathormon, insülin düzeyleri, hemogram değerleri ve KİMK'ları tespit edildi. Hasta grubunda; ayrıca 1,25(OH)2 D3 düzeyi ve M mod ekokardiyografileri çekildi.Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında KİMK, glukoz, üre , kreatinin, Na, K, Ca, P, Ca×P, t.
Özet (Çeviri)
Background: In patients with CRF (Chronic Renal Failure), secondary hyperparatiroid (SHPT) is a leading cause of morbidity and mortality due to its clinical outcome. Furthermore, hyperphosphotemy associated with SHPT and abnormal mineral metabolizm involving increased Ca×P outcome contributes to cardiovascular mortality. It has also been shown that Intima-Media Thickness increase of carotis arteries (CIMT) is a reliable indicator of ateroschlerosis. Our aim in this study is to determine CIMT and SHPT as well as the related risk factors in predialitic patients with CRF in grades 3-4.Material and Method: A total of 84 cases, 62 patients with CRF in grades 3-4 and 22 healthy subjects, were included into the study. There was not any difference between both groups in terms of age and sex (p>0.05). Serum glucose, urea, creatinin, sodium, potassium, calcium, phosphore, ALT, AST, LDH, total protein, albumin, uric acid, total cholesterol, LDL, HDL, trigliserid, iron, iron binding capasity, parathormon, insulin levels, hemogram values and CIMT of all the cases included into the study were also determined. In patient group, furthermore, 1.25(OH)2 D3 level and M mod echocardiographies were taken.Results: Between the patient group and controls, a significant difference was found in terms of CIMT, glucose, urea, creatinin, Na, K, Ca, P, Ca×P, t.