Mesane kanserli olgularda plazma D vitamini düzeyleri ve D vitamini reseptör gen polimorfizmlerinin hastalık varlığına etkileri ve risk öngörme değerleri
Contribution to disease development and risk prediction values of plasma vitamin D levels and vitamin D receptor gene polymorphism in bladder cancer cases
  1. Tez No: 347826
  2. Yazar: ÖZGÜR BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCAGÜL HAKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mesane kanseri erkeklerde en sık görülen dördüncü kanserdir. Etiyolojisinde sigara en önemli risk faktörü iken hastaların %40'ında sebebin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda, ürotelyal tip mesane kanserlerinin etiyolojisinde, D vitamini düzeyi ve D vitamini reseptör geninde yaygın görülen rs1544410 (BsmI), rs2228570 (FokI), rs731236 (TaqI) ve rs7975232 (ApaI) tek nükleotid polimorfizmlerinin hastalık oluşumundaki etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışmamıza ürotelyal tip mesane kanseri tanısı almış 101 hasta ile benzer yaş ve cinsiyet özellikleri taşıyan, kendisi ve ailesinde kanser öyküsü bulunmayan, 109 sağlıklı kontrol alındı. D vitamini düzeyleri HPLC yöntemi kullanarak, VDR polimorfizmleri ise polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragman uzunluk polimorfizmi yöntemi kullanarak belirlendi. FokI polimorfizmi FF, Ff ve ff genotip sıklıkları hasta grubunda sırasıyla %60.4, %31.7 ve %7.9 iken kontrol grubunda %44, %47.7 ve %8.3 olarak gözlendi (p=0.048). FF genotip sıklığı hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek iken (p=0.018), Ff genotip sıklığı ise düşük bulundu (p=0.018). Kanser oluşumunda risk oluşturabilecek faktörleri öngörmede lojistik regresyon analizi yapılarak, düzeltilmiş OR (ORadj) değerleri hesaplandı. Sigara kullanma öyküsü ve FokI polimorfizmi birlikte değerlendirildiğinde genotip dağılımı ve allel frekansının kanser riskini öngörmede istatistiksel olarak anlamlı derecede etkili olmadığı, sigaranın ise mesane kanseri riskini 7.27 kat artırdığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the fourth most common cancer in men. Although smoking is known to be the most important etiological factor in bladder cancer, etiology in 40% of the remains to be unknown. In our study we aimed to investigate the contribution of vitamin D levels and four common single nucleotid polymorphisms rs1544410 (BsmI), rs2228570 (FokI), rs731236 (TaqI), rs7975232 (ApaI) in the vitamin D receptor gene to the development of urothelial bladder cancer. Age and gender matched 101 patients diagnosed as urothelial bladder cancer and 109 healthy individuals who has no history of cancer in their first degree relative were included in the study. Polymerase chain reaction, and restriction fragment lenght polymorphism techniques were used to determine the polymorphisms and plasma 25-hydroxyvitamin D levels were measured with high performance liquid chromatography. The frequencies of FokI polymorphism FF, Ff and ff genotypes were 60.4%, 31.7%, 7.9% in bladder cancer and 44%, 47.7% and 8.3% in control groups, respectively (p=0.048). FF genotype frequences were higher (p=0.018) in patients with bladder cancer, while Ff frequences were lower (p=0.018) compared with control groups. Associations between risk factors and cancer were estimated by calculating ORadj using logistic regression analyses.