Mesane kanserli olgularda indoleamin 2,3-dioksijenaz 1 (IDO-1) enzim aktivitesi ile RS10089084 gen polimorfizminin ilişkisi
The relationship of indoleamine 2,3-DİOXY-genase 1 (İDO-1) enzyme activity and RS10089084 gene polymophism in patients with bladder cancer
  1. Tez No: 769309
  2. Yazar: KEMAL KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT VERİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Moleküler Tıp, Üroloji, Molecular Medicine, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mesane kanserinin etiyopatogenezinde etkili, genetik ve metabolik molekül- lerin etki mekanizmaları henüz tanımlanmamıştır. Mesane kanserinin erken teşhisi ve tedavisinde biyobelirteçlerin önemi bilinmektedir. IDO1 enziminin immün toleransta ve kanser patogenezinde yeri önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda TRP yolağında görev alan IDO1 enzim ekspresyon seviyesi ve bunun aktivitesiyle oluşan metobolitlerin düzeyi ile IDO1 enzim aktivitesini değiştirebileceği düşünülen rs10089084 gen polimorfizmin mesane kanseri patogenezi üzerine etkileri değerlen- dirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Mesane kanseri tanılı 44 olgu ve 70 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere top- lam 114 olgu dahil edildi. Laboratuvar analizleri İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Moleküler Tıp Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Olgulardan EDTA'lı tüpe 10cc kan alındı. Kanlar 4500rpm'de 5 dk santrifüj edilip supernatant kısmı alikotlanarak floresan dedektör yüksek basınçlı sıvı kromotografisi (HPLC-FD) için -20°C'de depolanırken tüpte kalan örnek DNA izolasyonu için +4°C'de saklandı. Gen polimorfizmi için, DNA izolasyonu ve PCR-RFLP metodları kullanılarak IDO1 rs10089084 G/C gen polimorfizmi analiz edildi. TRP ve KYN dü- zeyleri ölçümü için FD-HPLC analizi yapıldı. Elde edilen genotipler ve TRP-KYN düzeyleri ile hastaların klinik ve patolojik parametreleri karşılaştırılarak değerlendi- rildi. BULGULAR Hasta grubunun yaş ortalaması 66,61+/-9,44, kontrol grubunun 60,6+/-7,93 olarak saptandı. Hasta ve kontrol gruplarının genotip dağılımları arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,783). KYN düzeyleri ve KYN/TRP oranı Hasta grubunda kont- rol grubuna göre anlamlı derecede yüksek tespit edildi. (p=0,001, p=0,003). G aleli (GG/GC) taşıyan grupta Kontrol grubuna göre KYN ve KYN/TRP oranı düzeyleri gruplar arasında anlamlı derecede yüksek tespit edildi (p=0,0001, p=0,04). C aleli (GC/CC) taşıyan grupta KYN düzeyleri ve KYN/TRP oranı anlamlı derecede yüksek tespit edildi (p=0,0001, p=0,013). Hasta grubunda, nekroz varlığında KYN/TRP oranı anlamlı derecede yüksek tespit edildi (p=0,009). SONUÇ Mesane kanserli hastalarda rs10089084 G/C gen polimorfizminin değerlendi- rilmesi literatürde ilk olup bu polimorfizmin mesane kanseri oluşum riskinde göz önünde bulundurulması gereken bir parametre olabileceği düşünülmektedir. KYN/TRP oranı düzeylerinin mesane kanseri için biyobelirteç olabileceği düşünül- mektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mesane kanseri; IDO; rs10089084
Özet (Çeviri)
The mechanisms of action of genetic and metabolic molecules which are ef- fective in the etiopathogenesis of bladder cancer have not been defined yet. The im- portance of biomarkers for early detection and effective control of bladder cancer is well known. The role of IDO1 enzyme in immunotolerance and cancer pathogenesis has been demonstrated in previous studies. In our study, the levels of metabolites for- med by IDO1 enzyme activity in the TRP pathway, were examined. In addition, the effects of a polymorphism (IDO1; rs10089084) changing the expression level and activity of TRP pathway enzyme IDO1 on the etiopathogenesis of the disease were evaluated. MATERIALS AND METHODS A total of 114 patients, 44 bladder cancer and 70 healthy controls, were inclu- ded in the study. Blood was taken from all patients in a tube with EDTA. IDO1 rs10089084 G/C gene polymorphism was analyzed using DNA isolation PCR-RFLP methods. FD-HPLC analysis was performed to measure of TRP and KYN levels. The obtained genotypes and TRP-KYN levels were evaluated by comparing the cli- nical and pathological parameters of the patients. RESULTS There was no significant difference between the genotype distributions of the patient and control groups (p=0.783). The KYN and KYN/TRP ratio levels were sig- nificantly higher in the patient group (p=0.001, p=0.003). KYN and KYN/TRP ratio levels were significantly higher (p=0.0001, p=0.04). In the group carrying the G al- lele (GG/GC), while KYN and KYN/TRP ratio levels were significantly higher (p=0,0001,p=0,013) in the group carrying the C allele (GC/CC). In the patient group, KYN/TRP ratio was found to be significantly higher in the presence of necrosis (p=0,009) CONCLUSION rs10089084 G/C gene polymorphism in patients with bladder cancer is firstly evaluated in this study and may be a valuable parameter in assessing bladder cancer risk and KYN and KYN/TRP ratio levels may be a biomarker for bladder cancer. KEYWORDS: Bladder cancer; IDO; rs10089084