Beyin tümörü tanısı alan , 0-18 yaş arası hastalarda vitamin D reseptörü gen polimorfizmi
  1. Tez No: 347829
  2. Yazar: BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLNUR TOKUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Vitamin D, steroid yapıda bir vitamindir. İntraselüler özgün reseptörüne bağlanır. Hücre proliferasyonu, inflamasyonda rol alır. Ayrıca, son yıllarda ,D vitamininin bazı kanser türlerinde koruyucu rolü olabileceği düşünülmektedir. VDR geninin belirli bölgeleri genetik farklılıklar gösterebilir. En sık gözlenen polimorfizimler Taq-1, Fok-1 ve Bsm-1 bölgelerindendir. Çeşitli kanser türleri VDR gen polimorfizmiyle ilişkilidir. Erişkinlerde yapılan çeşitli çalışmalarda kolorektal Ca , meme Ca ve prostat Ca da VDR gen polimorfizmleri ile kanser ilişkileri kurulmuştur. Çocuklarda bu konuda yapılmış geniş serili bir çalışmaya rastlanmamıştır Biz bu çalışmamızda 32 beyin tümörlü çocuk ve 40 sağlam çocukta VDR geninde en sık gözlenen üç gen polimorfizmini araştırdık. Bakılan üç polimorfizmin de beyin tümörleriyle bir ilişkisi bulunmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a steroid in structure. Intracellulerly,it bounds to special receptors and plays a role in cell proliferation and inflammation .In recent years, it is also believed that Vitamin D may play a protective role in some cancer types. Certain regions of the VDR gene may show a genetic difference. The most frequent polymorphisms in this gene are in Taq-1, Fok-1 and Bsm-1 regions. Some cancers are associated with VDR gene polymorphism.In the literature, there are many studies, about the relationship of VDR gene polimorphism and Colorectal Ca, breast Ca and prostate Ca in adults. As far as we saw, there isn?t any study done with children in this subject. In our study,we investigated the three most common gene polymorphisms in VDR gene in 32 childhood brain tumour and 40 healthy children. We could?t find any relationship between childhood brain tumors and VDR gene polimorphism in these 3 regions.