Hodgkin ve hodgkin dışı lenfomalı hastalarda PET/BT ve kemik iliği biyopsisinde kemik iliği tutulumunun karşılaştırılması ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Comparing bone marrow infiltration with PET/CT and bone marrow trephine biopsy among the hodgkin's and non-hogdkin lymphoma patients and assesmen of clinical outcomes
  1. Tez No: 347830
  2. Yazar: ALİ ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN TUĞLULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada yeni tanı Hodgkin Lenfoma (HL) ve Hodgkin Dışı Lenfoma (HDL) tanısı alan hastalarda tanı anında yapılan PET/BT ve Kemik iliği Biyopsisi (KİB) yöntemleriyle Kemik İliği Tutulumu'nun (KİT) karşılaştırılması, sonuçların kliniğe yansımasını ve kemik iliği tutulumunu belirlemede PET/BT'nin KİB'nin yerini alıp alamayacağını belirlemeyi amaçladık. Çalışmada geriye dönük olarak 149 hasta değerlendirmeye alındı. Bu hastaların 72'si HL, 77'si HDL idi. HDL hastaları saldırgan (n:50) ve yavaş seyirli (n:27) olarak 2 grupta incelendi. Saldırgan lenfoma grubunda Yaygın Büyük B Hücreli Lenfoma (YBBHL) hastaları (n:37) ayrıca değerlendirildi. Bu sonuçlara göre hastaların yaş ortancası HL için 38 (19-80), HDL için 57 (20-83) olarak belirlendi. HL hastalarının 33'ü (%45.8) kadın, 39'u (%54.2) erkekti. HDL hastalarının ise 29'u (%37.7) kadın, 48'i (%62.3) erkekti. HL tanılı 72 hastanın 37'sinde (%51.3) PET/BT ile 17'sinde (%23.6) KİB ile kemik iliği tutulumu saptandı. 5 hastada PET/BT ile KİT şüpheli bulundu. Şüpheli bulunan hastaların hiç birinde KİB ile tutulum saptanmadı. KİB ile KİT saptanan hastaların tümünde aynı zamanda PET/BT ile de tutulum saptandı. HL hastalarında KİT'nu göstermede PET/BT nin duyarlılık ve özgüllüğü %100, histolojinin ise duyarlılığı %46, özgüllüğü ise % 100 olarak hesaplandı. Bu oranlar YBBHL hastaları için ayrıca hesaplandı. 37 YBBHL hastasının 13'ünde (% 35.2) PET/BT ile KİT saptanırken, KİB ile 11 (% 29.7) hastada KİT saptandı. PET/BT ile KİT saptanan 13 hastanın 3'ünde KİB ile tutulum saptanmadı. PET/BT ile KİT saptanmayan yalnızca 1 hastada KİB ile tutulum saptandı. Tüm yöntemlerle belirlenen KİT olan hasta sayısı ise 14 oldu. Bu sonuçlara göre YBBHL hastaları için PET/BT'nin duyarlılığı %93, özgüllüğü ise %91 olarak hesaplandı. Bu oran KİB için duyarlılığı %84, özgüllüğü için ise %100 olarak hesaplandı. Saldırgan lenfomalar olarak ele alındığında; 50 hastanın 23'ünde (%46) tüm yöntemlerle KİT mevcuttu. Bu hastaların 13'ünde hem KİB hemde PET/BT tutulumu vardı. 5 (%10) hastada PET/BT tutulumu olmasına rağmen KİB ile tutulum saptanmadı. Toplam PET/BT ile tutulum oranı 23 hastanın 18'inde (%78) olarak belirlendi. KİB ile tutulum oranı yine 23 hastanın 18'inde saptandı. 5 (%10) hastada ise KİB ile tutulum olmasına rağmen PET/BT ile tutulum saptanmadı. Bu sonuçlara göre agresif lenfoma hastaları için duyarlılık PET/BT ve KİB için %78, özgüllük ise hem PET/BT hem de KİB için %72 olarak hesaplandı. Yavaş seyirli lenfolamalar incelendiğinde; 27 yavaş seyirli lenfoma hastası tüm yöntemler ele alındığında KİT oranı 27 hastanın 15'i (%55) olarak hesaplandı. PET/BT ile 6 hastada (%22.2) KİT belirlenirken, KİB ile 15 hastada (%55) KİT belirlendi. Bu hastaların 6'sında hem PET/BT hem de KİB ile tutulum mevcuttu. PET/BT ile tutulum saptanmasına rağmen KİB ile tutulum olmayan hasta bulunamadı. Ancak 9 hastada (%33.3) PET/BT ile KİT olmadığı halde KİB ile tutulum saptandı. Bu sonuçlara göre yavaş seyirli lenfomalar için duyarlılık PET/BT için %40, özgüllük ise %100 bulundu. Bu oranlar KİB için ise duyarlılık ve özgüllük %100 olarak belirlendi. Yüzkırkdokuz HL ve HDL hastasının 69'u (%46) evre IV olarak belirlendi. Klinik evresi III olarak belirlenen 14 hastada , evre II olan 1 hastada , evre I olan 1 hastada PET/BT ile KİT saptandığından evre IV olarak yeniden evrelendi. Böylece evre IV hastaların oranı yeniden hesaplandığında 149 hastanın 85'i (%57) olarak belirlendi. Dolayısıyla evre IV hastaların oranında %11 artış oldu. Çalışmadaki hiçbir hasta sadece histolojik verilere dayanarak evre IV kabul edilmedi. HL ve özellikle YBBHL'da olmak üzere PET/BT nin yüksek duyarlılığı ve özgüllüğü nedeniyle PET/BT kemik iliği tutulumunu belirlemede KİB'nin yerini alabilir. Fakat herhangi bir sakınca olmadığı sürece değerlendirmenin PET/BT ve KİB ile birlikte yapılası önerilir. Birbirini tamamlayıcı tekniklerdir. Yavaş seyirli lenfomalarda ve Mantle hücreli lenfoma'da ise FDG tutulum oranının düşüklüğü ve düşük duyarlılık ve özgüllük nedeniyle KİB'nin yerine önerilmez. ANAHTAR KELİMELER: Hodgkin Lenfoma, Hodgkin Dışı Lenfoma, PET/BT, Kemik İliği Biyopsi, Kemik İliği tutulumu
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the results of PET/CT and bone marrow biopsy (BMB) to reveal bone marrow involvement at the time of diagnosis in patients with newly diagnosed Hodgkin Lymphoma (HL) and Non-hodgkin Lymphoma (NHL). The evaluation of clinical consequences of the results and determining whether PET/CT could replace BMB for detecting bone marrow involvement were also aimed. Retrospectively 149 patients were included in the study. Of these, 72 were with HL and 77 were with NHL. The patients with NHL were analysed in two groups: aggressive (n:50) and low grade (n:27). On the other hand, among the aggressive NHL group, patients with Diffuse Large B cell Lymphoma (DLBCL) (n:37) were analysed seperately. According to the results, the median of patients? age was 38 (19-80) for HL and 57 (20-83) for NHL. The number of male patients in the HL group were 39 (54.2%) and 48 (62.3%) in the NHL group. Among 72 HL patients, bone marrow involvement was diagnosed by PET/CT in 37 (51.3%) and by BMB in 17 (23.6%). In 5 patients bone marrow involvement was suspicious with PET/CT and none of them had bone marrow involvement on the BMB. In contrast, all of the patients who had bone marrow involvement on the BMB also had positive results with PET/CT. As a result, in HL patients to show bone marrow involvement the sensitivity and specifity of PET/CT was 100%, while histology had a sensitivity of 46% and specifity of 100%. The ratios were estimated seperately for DLBCL. Among 37 patients with DLBCL, 13 (35.2%) had bone marrow involvement on PET/CT, while the ratio was 11 (29.7%) on BMB. Three of the patients who were positive on PET/CT were negative according to the BMB. Conversely, one patient who were negative with PET/CT was found to have bone marrow involvement on the BMB. On the other hand, considering both PET/CT and BMB together, the total number of patients who had bone marrow involvement was 14. So, for the DLBCL patients the sensitivity of PET/CT detecting bone marrow involvement was 93 %, whereas the specifity was %91. Regarding BMB the ratios was calculated as 84% for sensitivity and 100% for specifity. When aggressive NHL was considered, in the 50 patients 23 (46%) had bone marrow involvement. Among these, 13 had positive results with both PET/CT and BMB. In 5 (10%) patients, bone marrow involvement was not proved by BMB despite positivity on PET/CT. The total ratio of involvement on PET/CT was 18 (78%) in 23 patients. Bone marrow involvement demonstrated on 4 BMB was in 18 patients among 23. In 5 (10%) patients despite positivity on BMB, there was not bone marrow involvement on PET/CT. With these results, in the aggressive NHL patients, sensitivity of PET/CT and BMB was 78 % and specifity was calculated as 72 % for both methods. Evaluation of low grade lymphomas resulted in a total of 15 (55%) bone marrow involvement among 27 patients. PET/CT revealed positivity in 6 (22.2%) patients, while BMB showed positivity in 15 (55%) patients. Six patients had involvement in both PET/CT and BMB. There was no patient with a positive PET/CT result which was not proved by BMB. However, 9 (33.3%) patients had involvement on BMB, despite negative results on PET/CT. Regarding low grade NHL patients, the sensitivity for PET/CT was 40% and specifity was 100%. For BMB both ratios were determined as 100%. In a total of 149 HL and NHL patients, 69 (%46) had stage IV disease. However, re-staging with PET/CT resulted in stage IV disease in 14, 1 and 1 patients who were previously staged as III, II and I respectively. By this way ,the ratio of stage IV disease between 149 patient was re-calculated and founda as 57% (n:85) which means a 11% increase in stage IV patients. In this study, none of the patients was accepted as stage IV only relying on histology. In conclusion, with its high sensitivity and specifity PET/CT might replace BMB for evaluating bone marrow involvement in HL and especially DLBCL. However, unless there is any contraindication the evaluation should be done with both PET/CT and BMB. These methods are complementary to each other. On the other side, in low grade lymphomas and mantle cell lymphoma because of low FDG uptake and low sensitivity and specifity PET/CT should not replace KEY WORDS: Hodgkin Lymphoma, Non-hodgkin Lymphoma, PET/CT, Bone Marrow Biopsy, Bone Marrow Involvement