Hodgkin ve hodgkin dışı lenfoma hastalarında kemik iliği tutulumunun değerlendirilmesinde PET-BT ve kemik iliği biyopsisinin karşılaştırılması
Comparison of PET-CT and bone marrow biopsy in order to evaluate bone marrow involvement in hodgkin and nonhodgkin lymphoma patients
- Tez No: 458223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİGİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamızda yeni tanı Lenfoma hastalarında başlangıç evrelemesi sırasında kemik iliği tutulumunu değerlendirmede PET-BT kullanımının etkinliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Metodlar: Çalışmamızda retrospektif olarak ocak 2010 ve eylül 2016 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesine başvuran Lenfoma tanısı almış olan 104 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmanın analizleri için SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde oranları şeklinde, sayısal değer alan değişkenler ise ortalama±ss (medyan, min, maks) şeklinde tablo kullanılarak sunuldu. Çalışmamızda hastalar HL ve HDL olarak iki ana başlık altında değerlendirildi. HDL hastaları da klinik seyir ve takiplerine göre agresif ve yavaş seyirli olarak iki alt grup halinde değerlendirildi. 104 hastamızın 24'ü HL 80'i HDL hastasıydı. Bu hastaların 54'ü (% 51,9) erkek, 50'si (%48,1) kadındı. Hastaların evresine göre dağılımları ise; evre I'de 8 (%7,7), evre II'de 21 (%20,2), evre III'de 35 (%33,7) ve evre IV'de 40 (%38.5) hasta mevcuttu. Hastaların 79'u (%76,0) sağ iken 25'i (%24,0) kaybedilmiştir Bulgular: Çalışmamızda hastaların 40'ında (%38,5) KİB'de tutulum saptanırken 64'ünde (%61,5) KİB'de tutulum saptanmamıştır. Tüm hastaların 41'inde (%39,4) PETBT'de kemik iliği tutulumu saptanırken bunların 26'sı (%63,4) yaygın geri kalan 15'i (%36,6) yamalı olarak saptanmıştır. HL hasta grubu değerlendirildiğinde 24 hastanın kemik iliği biyopsisinde 11 (%45,8) hastada tutulum gözlenmemişken 13 (%54,2) hastada tutulum saptanmıştır. Yapılan PET-BT'de ise 10 (%41,7) hastada kemik iliği tutulumu gözlenmemişken kalan 14 (%58,3) hastada tutulum gözlenmiştir. Bu tutulumun 2'si (%14,3) yamalı şekildeyken 12 (%85,7) hastada diffüz bir tutulum şekli tespit edilmiştir. HDL hasta grubunda olan 80 hasta değerlendirildiğinde; kemik iliği biyopsisinde 53 (%66,3) hastada tutulum gözlenmemişken 27 (%33,7) hastada tutulum saptanmıştır. Yapılan PET-BT'de ise 53 (%66,3) hastada kemik iliği tutulumu xiii gözlenmemişken kalan 27 (%33,7) hastada tutulum gözlenmiştir. Bu tutulumun 13'ü (%48,1) yamalı şekildeyken 14 (%51,9) hastada diffüz bir tutulum tespit edilmiştir. Tüm hastalar değerlendirildiğinde PET-BT'nin duyalılığı %80, seçiciliği ise %85,9 olarak gözlenirken HL hastalarında PET-BT ile KİT duyarlılığı %92,3 seçiciliği %81,8 olarak saptanmıştır. HDL tanısı almış 80 hasta değerlendirildiğinde kemik iliği tutulumu kemik iliği biopsisi ile 27 (%33,7) hastada saptanırken 53 (%66,3) hastada gözlenmemiştir. Agresif HDL hastaları için PET-BT'nin duyarlılığı %81.8 seçiciliği %87,75 olarak değerlendirilmiştir. Sonuç: Kemik iliği tutulumunu değerlendirmede PET-BT ekili ancak mükemmel olmayan bir yöntemdir. Non-invaziv olması, kolay uygulanabilir olması, yamalı tutulumları tespit etmekteki başarısı yöntemin artıları olup gelecekteki çalışmalar için umut verici olmaktadır
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the efficacy of PET-CT in evaluating bone marrow involvement during initial staging in patients with new diagnosed lymphoma. Patients and Methods: In our study we retrospectively reviewed files of 104 patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram School of Medicine between January 2010 and September 2016 We used SPSS 16.0 packaged software for analyses of the study. We used tables to provide categorical variables as frequency and percentages and numeric variables as mean±ss (median, minimum, maximum). Patients were evaluated under two main groups as HL and NHL in our study. NHL patients were also further evaluated in two subgroups as aggressive and slow-acting according to clinical course and diseasefollow-up. 24 of our 104 patients had HL and 80 had NHL. 54 (51.9%) of these patients were male and 50 (48.1%) were female. Distribution of the patients according to their stages was; 8 (7.7%) in stage I, 21 (20.2%) in stage II, 35 (33.7%) in stage III and 40 (38.5%) patients in stage IV. Seventy-nine patients (76.0%) were alive while 25 patients (24.0%) were lost during the study. Findings: In our study, we detected that 40 patients (38.5%) had involvement in bone marrow biopsy while there were no signs of disease involvement in other 64 (61.5%) patients. Bone marrow involvement was detected in PET-CT in 41 (39.4%) of all patients, of which 26 (63.4%) were diffuse and the remaining 15 (36.6%) were patchy. When the HL patient group was evaluated, we detected that 11 (45.8%) out of 24 patients had no bone marrow involvement while the rest of the 13 (54.2%) patients had the involvement. Bone marrow involvement was not detected in 10 (41.7%) of the HL patients with PET-CT while 14 (58.3%) of the patients had bone marrow involvement also in PET-CT. When we further investigated the involvements that was detected with PET-CT we found that 2 patients(14.3%) had patchy infiltration of bone marrow while the other 12 (85.7%) patients had diffuse involvement. Whenthe NHL xv patient group which has 80 patients were evaluated, we detected that 53 (66.3%)of the patients had no involvement in bone marrow biopsy while 27 (33.7%) of the patients had involvement. Bone marrow involvement was not detected in 53 (66.3%) of the NHL patients with PET-CT while 27 (33.7%) of the patients had bone marrow involvement in PET-CT. 13 (48.1%) of the patients had patchy involvement while rest of the 14 (51.9%) patients had diffuse involvement. When all patients were evaluated, sensitivity of PET-CT was 80% and selectivity was 85.9%. In HL patients group, sensitivity of bone marrow involvement with PET-CT was 92.3% and selectivity of PET-CT was 81.8%. When 80 patients with NHL were evaluated, bone marrow involvement was detected in 27 patients (33.7%) with bone marrow biopsy while 53 (66.3%) of the patients had no involvement. For aggressive NHL patients, the sensitivity of PET-CT was 81.8% while the selectivity was 87.75%. Conclusion: PET-CT is an effective but an imperfect method for assessing bone marrow involvement. The advantages of this method are it is noninvasive, easy to implement, and succesful at detecting patchy involvement so PET-CT is a promising method for future studies