Behçet hastalığında spektral-domain optik koherens tomografi bulguları
Spectral-domain optical coherence tomography findi̇ngs in behçet's disease
  1. Tez No: 347870
  2. Yazar: SALİH UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Uzun S. Behçet Hastalığında Spektral-Domain Optik Koherens Tomografi Bulguları, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, 2013. Bu çalışmadaki amacımız Behçet hastalığına bağlı arka segment tutulumu olan hastaların makula anatomisi ve görme keskinliği arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Behçet hastalığına bağlı arka segment tutulum hikayesi mevcut olan ve göz tutulumunun inaktif evresinde bulunan 18 yaş üzeri 34 erkek, 22 kadın; toplam 56 hastanın 94 gözü ve kontrol grubu olarak tamamen sağlıklı olan 50 hastanın 100 gözü çalışmaya alındı. Hastalara tam oftalmolojik muayene yapıldı ve spektral-domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile makula anatomisi, özellikle eksternal limitan membran (ELM), fotoreseptör iç ve dış segment birleşimi (IS/OS bandı), kon dış segment ucu (COST), retina pigment epiteli ve bazal membran (RPE-BM) kompleksi, foveal ve subfoveal koroidal kalınlık değerlendirildi. İstatiksel analizde SPSS 18 programı kullanıldı. Hastaların ortalama yaşı 40.80±12.78 (20-68), ortalama tanı yaşı 29.68±10.03 (12-51), ortalama göz tutulum süresi 11.21±8.16 (1-37), kontrol grubunda ortalama yaş 41.33±11.68 (20-65) yıl olarak saptandı. SD-OKT ile değerlendirilen 12 gözde (%12.8) ELM, 17 gözde (%18.1) IS/OS bandı, 17 gözde (%18.1) COST, 6 gözde (%6.4) RPE-BM kompleksi yapı bütünlüğünde bozulma izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uzun S. Spectral-Domain Optical Coherence Tomography Findings in Behçet's Disease, Hacettepe University Faculty of Medicine, Ophthalmology Department, Masters Thesis, 2013. In this study our aim is to determine the relationship between the macular anatomy of Behçet's disease patients with posterior segment involvement and visual acuity. Patients 18 years of age and above with Behçet's disease involving the posterior segment, with inactive stage ocular involvement and no other eye pathology were recruited. 94 eyes of 56 patients and 100 eyes of completely healthy 50 participants were included in the study. All participants underwent complete opthalmologic examination. Spectral-domain optical coherence tomography was used to examine the macular anatomy, specifically the external limiting membrane (ELM), the junction between photoreceptor inner segment and outer segments (IS/OS), cone outer segment tips (COST), retinal pigment epithelium and basal membrane (RPE-BM) complex. The foveal and subfoveal choroidal thickness were also evaluated. SPSS 18 was employed for statistical analysis. The average age of the patients was 40.80±12.78 (20-68) years, average age at diagnosis was 29.68±10.03 (12-51) years, average eye involvement period was 11.21±8.16 (1-37) years, and the average age of the control group was found to be 41.33±11.68 (20-65) years. With SD-OCT, structural deterioration was seen at ELM in 12 eyes (12.8%), at IS/OS band in 17 eyes (18.1%), at COST in 17 eyes (%18.1) and at RPE-BM complex in 6 eyes (%6.4).