Oküler tutulumu olan ve oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarının arka segment vasküler yapılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the posterior segment vascular structures of Behcet's patients with and without ocular involvement
  1. Tez No: 702407
  2. Yazar: FERHAT ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN BİLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Göz tutulumu olup remisyon döneminde olan Behçet hastaları, göz tutulumu olmayan Behçet hastaları ve kontrol grubundan oluşan 3 grupta; renkli dijital fundus fotoğraflarından IVAN yazılımı yardımı ile elde edilen retina damar çapı ölçümlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca tüm hasta grupları ve kontrol gurubunda maküla, koroid ve diğer retina katmanlarının kalınlıklarındaki farklılıkların SD-OKT (Spektral Domain Optik Koherens Tomografi), EDI-OKT (Enhanced depth imaging-OKT) ve optik koherens tomografi segmentasyon analizi yapılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Göz Hastalıkları kliniğine başvuran Behçet hastalığına bağlı göz tutulumu nedeniyle takip edilen ve aktif üveiti olmayan 44 hastanın 44 gözü, Behçet Hastalığı tanısı olup göz tutulumu olmayan 40 hastanın 40 gözü ve kliniğimizde muayene olup ve tetkikleri yapılan normal göz hastalıkları muayene sonucuna varılan 60 sağlıklı gönüllünün 60 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların detaylı oftalmolojik muayenelerinin ardından OKT ile retina tabakaları ve santral maküla kalınlığı (SMK) değerlendirildi. Tüm hastaların renkli fundus görüntüleri fundus kamera sistemi ile alındı. İstatiksel analizde SPSS V23 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to analyze the retinal vessel diameter measurements obtained from color digital fundus photographs with the help of IVAN software between 3 groups as follows: Behcet's patients with ocular involvement of which are in remission, Behcet's patients without ocular involvement, control group. In addition, it is aimed to examine the differences in the thickness of the macula, choroid and other retinal layers in all patient groups and control groups by performing SD-OCT (Spectral Domain Optical Coherence Tomography), EDI-OCT (Enhanced depth imaging-OCT) OCT segmentation analysis. Materials and methods: Forty-four eyes of 44 patients with Behcet's disease with ocular involvement without active uveitis, 40 eyes of the 40 patients with Behcet's disease without ocular involvement and 60 eyes of 60 healthy volunteers whose examination revealed with normal ophthalmological examination, whom applied to Adiyaman University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, between 17 February 2021 and 15 September 2021 were included in the study. After detailed ophthalmological examinations of all patients, retinal layers and central macular thickness (CMT) were evaluated with OCT. Color fundus images of all patients were taken with a fundus camera system. SPSS V23 program was used in statistical analysis.