Pediküllü transvers rektus abdominis kas deri flebi üzerinde radial ekstrakorporeal şok dalga terapisinin flep yaşamsallığına etkisi
The effect of radial extracorporeal shockwave therapy on flap viability of pedicled transverse rectus abdominis myocutaneous flap
- Tez No: 347871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada radial ekstrakorporeal şok dalga terapisinin (rESWT) pediküllü transvers rektus abdominis kas deri (TRAM) flebinin zon 4 bölgesinde meydana gelen nekrozu azaltabileceği hipotez edilmiş, bu hipotezi test etmek için sıçanlarda deneysel çalışma planlanmıştır. Çalışmada 24 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı ve flep modeli olarak sağ kaudal epigastrik arter pediküllü 5×2.5 cm boyutlu TRAM flebi tasarlandı. Her grupta 8 adet sıçan olacak şekilde 3 grup oluşturuldu. Grup 1 kontrol grubu olarak kabul edildi ve kaldırılan TRAM flebine herhangi bir uygulama yapılmaksızın tekrar yerine sütüre edildi. Grup 2?de TRAM flep kaldırılıp yerine sütüre edildikten hemen sonra rESWT uygulandı. Grup 3?te TRAM flep kaldırılmadan 7 gün önce rESWT uygulandı, uygulama sonrası 7. günde TRAM flep kaldırılarak tekrar yerine sütüre edildi. Tüm gruplarda flepler kaldırıldıktan sonra zeminden revaskülarizasyonu engellemek için zemine silikon tabaka yerleştirildi. Tüm gruplarda cerrahi işlem sonrası 5. günde flepteki canlı alan ölçümleri yapılmak üzere fleplerin fotoğrafları çekilerek topografik inceleme yapıldı. Yirmibir adet sıçanda, kapiller dansite ve inflamatuar hücre yoğunluğu bakılması amacıyla fleplerin zon 1 ve zon 4 bölgesi elde edilerek histopatolojik değerlendirilmeye alındı. Her gruptan 1 adet sıçana ise flebin vaskülarizasyonunu göstermek amacıyla mikroanjiografi çekildi. Topografik incelemede fleplerin canlı alan yüzdesi Grup 1?de %61.82, Grup 2?de %77.65, Grup 3?te %79.89 olarak bulundu. Grup 2 ve Grup 3?te canlı alan ortalaması Grup 1?e göre yüksek olarak bulundu ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi (Grup 1 - Grup 2 p=0.016, Grup 1 - Grup 3 p=0.003). Grup 2 ve Grup 3 arasındaki fark anlamlı olarak bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In our study, we hypothesize that the radial extracorporeal shock wave therapy (rESWT) may decrease the necrosis that occurs in zone 4 of pedicled transverse rectus abdominis myocutaneous flap. An experimental study is conducted to test this hypothesis. In the study, 24 Wistar Albino rats were used; TRAM flap, 5x2.5 cm in size, with a right caudal epigastric artery pedicle was designed as the flap model. Three groups, with 8 rats in each, were designed. Group 1 was the control group; after being raised, the TRAM flap was sutured back to its bed without any further intervention. In Group 2, the TRAM flap was raised, and rESWT was administered immediately after the flap was sutured back to its bed. In Group 3, rESWT was applied 7 days prior to the raising of the flap. Seven days after the administration of rESWT, TRAM flap was raised and then sutured back to its bed. In order to prevent revascularization from the bed of the flap, a silicon sheath was placed onto the flap ground after the flap was raised in all groups. All groups underwent topographic examination by being photographed for vital area measurements 5 days after the surgery. Zones 1 and 4 of the flaps of 21 rats were histopathologically evaluated to examine the capillary and inflammatory cell density. Microangiography was performed on 3 rats, one from each group, to demonstrate the vascularization. In topographic examination, the percentage of vital surface was 61.82% in Group 1, 77.65% in Group 2, and 79.89% in Group 3. In Groups 2 and 3, the average of vital surface was higher compared to Group 1, and this difference was statistically significant (Group 1 - Group 2 p=0.016, Group 1 - Group 3 p=0.003). The difference among Groups 2 and 3 was not statistically significant.