Psikolojik stres ile kortikal yayılan depresyon uyarılma eşiği ilişkisi ve ilgili mekanizmaları
The relationship of psychological stress and cortical spreading depression induction threshold and its relevant mechanisms
- Tez No: 347887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE EREN KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Migren aurasının kortikal yayılan depresyon (KYD) ile ilişkili olduğu bilinmektedir, bu nedenle KYD deney hayvanlarında migreni modellemek için kullanılmaktadır. Migren, hem kronik stresle ilişkili olan depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi hastalıklarla sıklıkla eş tanı almakta hem de stres ile tetiklenebilmektedir. Stresin bu etkilerine glukokortikoidler veya noradrenalin aracılık edebilir. Bu çalışmada psikolojik stresin KYD uyarılma eşiği üzerine etkisinin ve bu etkinin mekanizmalarının araştırılması amaçlanmıştır. Kortikal yayılan depresyon eşiği, 0.05 M ile 0.15 M aralığındaki derişimlerde potasyum klorür emdirilmiş pamukların 5 dakika ara ile frontal bölgede açılan kranial pencere üzerine konulması ile saptanmıştır. Parietal bölgeye yerleştiren iki elektrot ile DC potansiyel kaydı alınmıştır. Sıçana maruz bırakma, kısıtlayıcı stres ve kuyruktan asma streslerinin 28 gün süre ile dönüşümlü olarak uygulandığı kronik stres modelinde farelerin vücut ağırlığı kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmış, adrenal bez ağırlığı ise artmıştır. Bu etkilere paralel olarak, kronik stres grubunda KYD eşiği de düşmüştür. Kısıtlayıcı stres ile sıçana maruz bırakmanın birleştirilerek uygulandığı akut stres modelinde de KYD eşiği azalmıştır ve bu etki en az 24 saat sürmektedir. Akut stres öncesinde uygulanan ?2 adrenerjik reseptör antagonisti yohimbin KYD eşiğindeki düşmeyi engellerken, ?2 adrenerjik reseptör agonisti klonidin KYD eşiğini daha da düşürmüştür. ß adrenerjik reseptör blokörü propranolol ve glukokortikoid reseptör antagonisti olan mifepriston ise akut stresin KYD üzerine olan etkisini değiştirmemiştir. Bu bulgular akut stresin KYD eşiğini düşürücü etkisine ? 2 adrenerjik reseptörlerin aracılık ettiğini göstermektedir. Gelecek çalışmalarda adrenerjik sistemin etkisinin daha detaylı incelenmesi ve kronik stresin KYD eşiği üzerine olan etkisinin mekanizmalarının araştırılması stresmigren ilişkisinin anlaşılmasına önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Migraine is suggested to be linked to cortical spreading depression (CSD), thus CSD is used to model migraine in experimental animals. Migraine is frequently comorbid with depression and anxiety, two disorders that are associated with chronic stress; moreover migraine headache can be triggered by stress. Glucocorticoids or noradrenaline can mediate the effect of stress. In this study, we aimed to define the effects of psychological stress on CSD induction threshold, and its relevant mechanisms. CSD induction threshold was detected by placing a cotton ball soaked with increasing KCl concentrations between 0.05 to 0.15 M on the dura with 5 minutes intervals. Two electrodes were placed on the parietal bone in order to record DC potential. The body weight of the mice that were exposed to the chronic stress model, a model consisting of alternating stress paradigms of exposure to a rat, restraint stress and tail suspension for 28 days, was significantly lower than the control group and their adrenal tissue weight was significantly higher than controls. In parallel with the physical effects of stress, CSD induction threshold was also significantly lower in the chronic stress group. Acute stress, which was produced by combining restraint stress with exposure to a rat for 1 hour, also significantly decreased CSD induction threshold and this effect lasted at least for 24 hours. Injection of an ?2 adrenergic receptor antagonist, yohimbin 30 minutes before the acute stress prevented the decrease in the CSD threshold, whereas an ?2 adrenergic receptor agonist, clonidine decreased the CSD threshold further. Propranolol, a ß adrenergic receptor blocker and mifepristone, a glucocorticoid receptor antagonist, did not change the effect of acute stress on CSD threshold. These findings suggest that the effect of acute stress on CSD threshold is mediated by ?2 adrenergic receptors. The role of adrenergic system in mediating the effects of acute stress on CSD threshold and the mechanism of action of the effects of chronic stress on CSD threshold should be addressed by further studies.