Subakromiyal sıkışma sendromunda farklı egzersiz ve kinezyobant uygulamalarının ağrı, fonksiyon ve eklem hareket açıklığına etkisi
Effects of different exercise and kinesiotaping application on pain, function and range of motion in patients with subacromial impingement syndrome
- Tez No: 347893
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Subakromiyal Sıkışma (SAS) Sendromu tanılı olgularda farklı egzersiz programları ve bunlarla birlikte uygulanan Kinezyo bantlama tekniğinin skapular diskinezi üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmamız 60 SAS Sendromu tanılı olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgular randomize olarak ev egzersiz eğitimi (EGZ), ev egzersiz eğitimi ve Kinezyo bantlama (EGZ+KT), sanal gerçeklik egzersiz eğitimi (Wİİ), sanal gerçeklik egzersiz eğitimi ve Kinezyo bantlama (Wİİ+KT) grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Her bir grup 6 haftalık tedavi programına alındı. Olgular tedavi öncesi ve sonrası ağrı (Görsel Analog Skalası), eklem hareket açıklığı (gonyometre), SAS Sendromuna özel testler (Neer ve Hawkins), skapular diskineziye özel testler (Skapular Retraksiyon Testi (SRT), Skapular Yardım Testi (SYT), Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT)), esneklik, izometrik kas kuvveti, posterior kapsül kısalığı ve omuz yeti yitimi (SPADI) bakımından değerlendirildi. SRT ve SYT Test sonuçları tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında EGZ ve EGZ+KT gruplarında istatistiksel olarak fark saptanmaz iken (p> 0,05), Wİİ ve Wİİ+KT gruplarında istatistiksel olarak fark saptandı (p< 0,05). LSKT-1 Test sonuçları gruplar arası karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of home exercise program, virtual reality exercise program and Kinesio Tape applied along with them on scapular dyskinesia in patients with subacromial impingement syndrome (SAS). 60 patients with SAS Syndrome were randomized into 4 groups which are Home Exercise Program (EX), Home Exercise Program and Kinesio Taping Application (EX+KT), Virtual Reality Exergaming Program (Wİİ) and Virtual Reality Exergaming Program and Kinesio Taping Application (Wİİ+KT). All groups were taken into a 6 week treatment program. Patients were assessed at the beginning and at the end of the treatment for pain (with Visual Analogue Scale), range of motion (with goniometer), special tests for SAS (Neer and Hawkins), special tests for scapular dyskinesia (Scapular Retraction Test (SRT), Scapular Assisstance Test (SAT), Lateral Scapular Slide Test (LSST)), flexibility, isometric muscle strenght, posterior capsule tightness and shoulder disability (SPADI). No statistically significant difference was found between before and after treatment in EX and EX+KT groups (p> 0,05), but significant difference was found between before and after treatment in Wİİ and Wİİ+KT groups (p< 0,05) in SRT and SAT tests. No significant difference was found between groups in LSST-1 test results (p> 0,05).