Subakromiyal impingement sendromunda farklı egzersiz programlarının karşılaştırılması
The comparison of two different exercise programs on subacromial impingement syndrome
- Tez No: 164104
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Çalışmamız subakromiyal sıkışma sendromunda farklı 2 egzersiz programının etkinliğini araştırmak için Şubat 2004-Ağustos 2004 yıllan arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran 30 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar tesadüfi yöntemle 15'er kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Birinci grubun tüm hareketleri 90 derecenin altında sınırlandı ve hastalara 90 derece ve altında wand egzersizleri, posterior kapsül germe ve internal rotasyon egzersizleri ve rotator manşeti güçlendirme egzersizleri verildi, ikinci gruba ise 90 derece ve üstünde wand egzersizleri, posterior ve inferior kapsül germe ve internal rotasyon egzersizleri verildi. Hastaların tümüne konvansiyonel fizik tedavi modalitelerinden buz, tens ve kesikli ultrason uygulandı ve 2 hafta (10 seans) tedaviye alındı. Hastalar tedaviden önce, tedaviden hemen sonra, tedaviden 2 ve 14 hafta sonra Constant skoru, Vizüel Analog Skala,Yüz Skalası, Beck Depresyon Ölçeği ve hasta terapist memnuniyeti ile değerlendirildi. Hastaların eklem hareket açıklığını değerlendirmek için gonyometrik ölçümler yapıldı. Sonuç olarak 90° ve üstünde wand egzersizleri yapan 2. grubun fleksiyon EHA değerleri 1. gruba göre daha fazla artmıştır. Bununla birlikte tedaviden hemen sonra yapılan değerlendirme sonuçlarında 90° ve allında wand egzersizleri ve rotator manşet güçlendirme egzersizleri yapan 1. grupta VAS skorunda istatistiksel anlamlı azalama bulunmuştur. Değerlendirilen diğer parametrelerde istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The comparison of two different exercise programs on subacromial impingement syndrome This study was conducted at Marmara Medical School, Department of Physical Medicine and Rehabilitation between February and August 2004. Thirty patients who had subacromial impingement syndrome were enrolled in the study. The goal of the study was to evaluate the effects of the two different exercise programs on subacromial impingement syndrome. Patients were randomly allocated into two groups, each group consisting of 15 patients. The first group performed 90° and below 90° wand exercises, stretching of the posterior capsule, internal rotation exercises and strengthening of the rotator cuff. The second group performed 90° and above 90° wand exercises, stretching of the posterior and inferior capsule and internal rotation exercises. Both of the groups were also treated using intermittent ultrasound, transcutaneus electrical stimulation and cold pack. The subjects were treated for two weeks (10 sessions) and evaluated by Constant score, Beck Depression Scale, Visual Analog Scale, face scale, physican / therapist global assessment and patients' global assessment before the treatment, immediately after the treatment, 2 and 14 weeks after the treatments. Range of motion was measured by goniometry as well. As a result, mean flexion values of the second group were found to be greater than those of the first group. In addition, VAS score was better in the firt group than that in the second group immediately after the treatment. The other measurements were not found to be significantly different between the two groups.