Hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencilerinin aile planlaması ve istemli düşükle ilgili görüşlerinin belirlenmesi
Determination of the opinions of nursing and midwifery students about family planning and abortion
  1. Tez No: 347905
  2. Yazar: DUYGU ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Hemşirelik, Family Planning, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Öztaş, D. Hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencilerinin aile planlaması ve istemli düşükle ilgili görüşlerinin belirlenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Araştırma, hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencilerinin aile planlaması ve istemli düşükle ilgili görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma 685 hemşirelik bölümü, 301 ebelik bölümü toplam 986 hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencisinin katılımıyla 2012-2013 eğitim-öğretim yılında yapılmış ve öğrencilere literatür taraması sonucu hazırlanan ve öğrencilerin demografik özelliklerini, aile planlaması yöntemleri ve hizmetlerine ilişkin bilgi ve görüşlerini, istemli düşük ve istemli düşüklerle ilgili hizmetlere ilişkin bilgi ve görüşlerini sorgulayan bir anket formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde sayı, yüzde, Ki-kare ve Fisherexact Ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelik (%47.3) ve ebelik bölümü öğrencilerinin (%42.5) yarıya yakınının istenmeyen gebeliğin olduğu durumlarda istemli düşüğün yapılmasına gerek yok yanıtını verdikleri saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Öztaş, D. Determination of the opinions of nursing and midwifery students about family planning and abortion. Hacettepe University Institute of Health Sciences Public Health Nursing Master Degree Thesis, Ankara, 2013. This research was carried out as a descriptive study to determine the opinions of nursing and midwifery students about family planning and abortion. This research was implanted in 2012-2013 academic term with participation of 685 nursing department students, 301 midwifery department students and totally 986 students and a questionnaire prepared after literature research that questions demographic characteristics, knowledge and opinions about abortion and family planning methods and services was applied to the students. For statistical analysis, proportion, chi-square and Fisherexact chi-square tests were used. The results showed that 47.3 % of nursing students and 42.5 % of midwifery students thinks that abortion is unnecessary for unintended pregnancy (p>0.05).