Huzurevinde yaşayan yaşlılarda beslenme durumunun taranması: Tarama testleri kıyaslaması
Nutritional screening of the elderly residing in an elderly home: Comparison of the various screening methods
- Tez No: 347906
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışma İstanbul İzzet Baysal Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi?nde kalan, 53 erkek (%67) ve 26 kadın (%33) toplam 79 bireyin beslenme durumunun dört farklı beslenme tarama aracı ile saptanması, tarama araçlarının kıyaslanması ve yaşlıların malnütrisyon durumunun tanımlaması amacıyla yürütülmüştür. Bireylerin genel özelliklerini, sağlık durumlarını ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla soru kağıdı uygulanmıştır. Enerji ve besin ögesi alımları birbirini izleyen üç gün süre ile saptanmış ve Günlük Tüketilmesi Gereken Enerji ve Besin Ögeleri Miktarları (RDA) ile kıyaslanmıştır. Antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi-ÜOKÇ, baldır çevresi, bel ve kalça çevresi, el kavrama gücü) yapılmıştır. Beslenme durumu tarama testleri (Beslenme Risk Taraması-NSI, Malnütrisyon Tarama Testi-MUST, Mini Nutrisyonel Değerlendirme-MNA ve Geriatrik Nutrisyonel Risk İndeksi-GNRI) uygulanarak belirlenmiştir. Yaş ortalaması erkeklerde 75±8.0 yıl, kadınlarda 81±7.2 yıldır. Bireylerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) değerleri erkeklerde 27.60±4.9 kg/m2, kadınlarda 29.93±5.3 kg/m2 dir. Şişman (BKİ: ?30 kg/m2) ve hafif şişman (BKI: 25.0-29.9 kg/m2) olanlar sırasıyla kadınlarda %46.2, %34.6 ve erkeklerde %26.4, %41.5?dir. Bireylerin ortalama enerji alımları erkeklerde 2037.5±384.7 kkal, kadınlarda 1735.6±341.8 kkal?dir. RDA?ye göre her iki cinsiyetin C vitamini, toplam folik asit, kalsiyum ve magnezyum, kadınların ayrıca posa alımları yetersizdir. Her iki cinsiyetin karbonhidrat, E vitamini, B12, niasin ve fosfor, erkeklerin ayrıca demir alımları fazladır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Izzet Baysal Elderly Home and Rehabilitation Centre, on a total of 79 elderly subjects, 53 men (67%) and 26 women (33%), with a purpose to determine the nutritional statuses of the elderly using four different nutritional screening tools, to make the comparisons of tools and to diagnose and define the malnutrition statuses. A questionnaire was applied to determine the general characteristics, health situation and nutritional habits of elderly. The actual daily intakes were compared with the Recommended Dietary Allowance (RDA). Anthropometric measurements (body weight, height, mid-upper-arm circumference- MUAC), waist, hip and calf circumferences, and hand-grip strength were assessed. Nutritional status was determined and evaluated by using nutritional screening tests (Nutritional Screening Index-NSI, Malnutrition Universal Screening Tool-MUST, Mini Nutritional Assessment-MNA and Geriatric Nutritional Risk Index-GNRI). Mean age and BMI for men and women were 75±8.0 years, 27.60±4.9 kg/m2 and 81±7.2 years, 29.93±5.3 kg/m2 respectively. The percentage of the obese (BMI:?30.00 kg/m2) and overweight (BMI:25.0-29.9 kg/m2) men and women were 46.2%, 34.6% and 26.4%, 41.5%, respectively. The mean energy intakes of men was 2037.5±384.7 kcal. and women 1735.6±341.8 kcal. According to RDA, both gender had low intakes of vitamin C, total folic acid, calcium and magnesium; addittionaly women had low intake of fiber. Both gender had high intakes of carbonhydrate, vitamin E, vitmin B12, niacine, phosphorus; additionaly men have high intake of iron. The nutritional status with respect to the screening tests were as follows.