Konut üretiminde yapım sistemi seçimi
- Tez No: 34792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Sistem seçimi, bir konuda, çözümleri yapabilecek sistemler arasın dan en uygununu belirlemektir. Türkiye'de konut sorununun çözümünde, değişik inşaat yapım sis temleri bulunmaktadır. Bu sistemler arasından, kullanıcı, uygulayıcı açısından optimum çözümü verebilecek bir yapım sistemini seçmek, çalışmanın problemini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, toplu konut üretimini gerçekleştirerek konut sorununu çözmektir. Bunu yaparken de uygulanacak yapım sistemi doğru bir şekilde saptanmalıdır. Böylece konut üretimi daha kısa sürede, ekonomik:ve kaliteli olarak gerçekleşecektir. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; çalışmanın ana başlığını oluşturan konut yapım sistemi seçimi, probleminin tanıtılması, çalışmanın hedefi, amacı, kapsamı ve yöntemi konularında bilgi verilmeye çalışılmıştır. İkinci Bölümde, konut üretiminde kullanılan geleneksel yapım sistemlerinin konut ihtiyacını karşılamada hızlı yapım sistemleri düzeyine getirilmesi çabaları anlatılmaktadır. Ayrıca endüstrileşmiş yapım sistemlerinin konut üretiminde daha rantabl çözümler verebileceğini belirterek, geleneksel sistemlerle endüstrileşmiş sistemlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu bölümde aynı zamanda hızlı konut üretim sistemlerinin bir sınıflandırılması yapılarak bu sistemlerin uygulama sürecinde (üretim, taşıma, montaj) karşılaştığı sorunlar anlatılmaktadır. Üçüncü Bölüm; yapım sistemi seçiminde karar verme evresi olarak belirlenmiştir. Bu bölümde sistem seçiminde kullanılan etkinlik verimlilik ve etkinlik kavramları üzerinde durularak, uygun yapım sistemi teknolojisinin nasıl seçilebileceği konusunda model oluşturma çabala rı üzerinde durulmaktadır.Uygun yapım sistemi seçiminde, endüstrileşmiş sistemler olan, (tünel, panel, iskelet ve hücre) hızlı yapım teknolojileri üzerinde, girdi, maliyet ve montaj hızı analizleri yapılarak, bunların değerlen dirilmesi yo İtina gidilmiştir. Bu değerlendirme sistematiği içerisinde, seçimin kolaylaştırılması açısından, yapım sistemlerinin değerlendirilmesinde kriterler oluşturulmuş ve bu kriterlerin puanlamaları yapılarak ağırlıklı katsayıları bulunmuştur. Böylece sistem seçimi modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Türkiye'de uygulanan yapım sistemleri, incelenerek, sistem seçiminde kaynak oluşturması bakımın dan değişik düzeylerde ele alınmıştır. Sonuçlar bölümünde ise üçüncü bölümün doğrultusunda elde edilen verilerin ve önerilerin neler olabileceği saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Selecting the system is to determine the most suitable one from the systems that have their own solution in themselves. There are some different construction systems for the house problem in Turkey. The aim of this study is to select a construction system which forms a optimum solution between the users and construc tors. In this way, the house productions are realized in the most economical and qualitative sendi tions in a short time. This thesis is formed from three chapters; In the first chapter, the selection of the construction system in the house production that forms the main title of the thesis, determing the house problem, the aim, method and the content of the thesis are examined. In the second chapter, devoloping the tradinational construction systems into the most qualifed systems for solving the house problem are explained. At the same, the industrial and tradinational const ruction systems are compared and then the industrial construction systems are accepted much suitable than the traditional systems. In this chapter, the fast house production systems are classified and than, the problems of these systems in the application (production, transporting and construction) are explained. The third chapter is determined as the decision period in the selection of the house construction system. In this chapter, the efficiency, productivity and effectiveness concepts in the selection of the system are examined and the method to determine the most suitable construction system technology is formed. In the selection of the suitable construction system, industrial systems (tunnel, parel frame and cell) are examined, through the analyzing the concepts of data, finance and construction. In the evaluation level,VII some criters are formed and examined for making the selectior of the house construction system in an easy and specific way. In this way. A method of the selection of house construction system is formed. At the same time, the systems which are used in Turkey as the construction system are examined in the different levels for forming a source for the house problem. At the solution chapter, the data which are gotten through the third chapter and the new proposes are explained.