Afet hemşireliği ve yönetiminin hemşire öğrencilere öğretimi: jennıngin hemşirelikte afet yönetim modelinin kullanılması
Teaching disaster nursing and management to nursing students: The use of jenning disaster nursing management model
  1. Tez No: 347915
  2. Yazar: BİLGE KALANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırma, Jenning?in Hemşirelikte Afet Yönetim Modeli kullanılarak öğrencilere verilen afet hemşireliği ve yönetimi eğitiminin, öğrencilerin bilgi düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel türde yapılmıştır. Çalışma müdahale grubunda 75 ve kontrol grubunda 75 öğrenci olmak üzere 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yapılmış ve hemşire öğrencilere 14 hafta süren afet hemşireliği ve afet yönetimi eğitim programı geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Eğitimin değerlendirilmesinde afet hemşireliği ve yönetimi soru formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde, yüzdelik, t testi, ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, müdahale grubu ön test ile son testi arasında ve kontrol grubu ön ve son testleri arasında istatistikî açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıklar hemşire öğrencilere Afet Hemşireliği ve Yönetimi konusunda verilen derste Jenning?in Hemşirelikte Afet Yönetim Modeli?nin kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out for disaster nursing and management teaching to nursing students by using Jenning?s Disaster Nursing Management Model as a quasi-experimental design. The study was conducted with 75 students from intervention group and 75 students from control group in the academic year 2010-2011 who accepted to participate in voluntarily. A 14 week?s training program on Disaster Nursing Management was developed and implemented to students. Data was collected through disaster nursing and management questionnaire implemented to the students. Statistical analysis, t-test, ANOVA analysis and percentage were used for evaluation of the dates. There were significant differences statistically between the results of intervention group pre-post test scores and control group pre-post tests scores which were defined as control group. These differences revealed that Jenning?s nursing disaster management model can be implemented in the lessons for nursing students on disaster nursing and management.