Hemşirelerin afetler için psikolojik hazırlığının afet hemşireliği yönetimi yetkinliklerine etkisinde genel öz yeterliğin aracı rolü
The effect of nurses' psychological preparedness for disaster threat on disaster nursing management competencies: the mediating role of general self-efficacy
  1. Tez No: 888264
  2. Yazar: MÜGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN TAŞKIRAN ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hemşirelerin afetler için psikolojik hazırlığının afet hemşireliği yönetimi yetkinliklerine etkisinde genel öz yeterliğin aracı rolünü incelemektir. Yöntem: İlişki arayan tanımlayıcı tipte olan araştırma 01 Ekim 2023 ile 30 Mart 2024 tarihleri arasında Samsun'da bir kamu ve bir üniversite hastanesinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 401 hemşire oluşturdu. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Afet Tehdidi İçin Psikolojik Hazırlık Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve Afet Hemşireliği Yönetiminde Yetkinlikler Ölçeği kullanılarak kağıt kalem yöntemi ile yüz yüze toplanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin afet tehdidi için psikolojik hazırlık puan ortalamasının 61.46±11.35 olduğu bulundu. Hemşirelerin afet hemşireliği yönetimi yetkinlikleri puan ortalamasının 6.40±1.21 olduğu belirlendi. Hemşirelerin genel öz yeterlik puan ortalaması ise 30.89±5.05 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the mediating role of general self-efficacy in the effect of nurses' psychological preparedness for disasters on their disaster nursing management competencies. Method: This study is a descriptive and correlational research. The population of the study consisted of 1372 nurses working in a university hospital and a public hospital. The sample of the study consisted of 401 nurses who were reached by convenience sampling method and accepted to participate in the study. The research data were collected between 01 October 2023 and 30 March 2024. The data were collected face-to-face with paper and pencil method using Descriptive Information Form, the Psychological Preparedness for Disaster Threat Scale, General Self-Efficacy Scale, and the Competencies for Disaster Nursing Management Questionnaire. Descriptive statistics, difference statistics and used to analyze the data. Results: . The mean psychological preparedness score of the nurses for disaster threat was found to be 61.46±11.35. The mean score of nurses' general self-efficacy was found to be 30.89±5.05. The mean score of nurses' competencies for disaster nursing management was found to be 6.40±1.21.