Ameliyathanede çalışan hemşirelerin fazla mesailerinin tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of overtime on the burnout levels among operating room nurses
  1. Tez No: 347922
  2. Yazar: ŞAFAK KÜÇÜKYÜRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜMER ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ameliyathanede Çalışan Hemşirelerin Fazla Mesailerinin Tükenmişlik Düzeyleri Üzerine Etkisinin Belirlenmesi. Bu çalışma, Ameliyathane hemşirelerinin fazla mesailerinin tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesine yönelik planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın verileri, İstanbul İl?inin Avrupa Bölgesinde 100 ve üstü yatak kapasitesine sahip kurum niteliğindeki 2 Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1 Üniversite Hastanesi ve 4 Özel Hastanede görev yapan ameliyathane hemşirelerinden elde edildi (n=217). Verilerin toplanmasında literatür ışığında hazırlanan demografik özelliklerin yer aldığı katılımcı bilgi formu ile tükenmişlik düzeylerini belirlemek üzere Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17. 0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları kullanıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (Oneway) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey Post Hoc testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study planning to determinate how overtime effects the burnout levels among operating room nurses. Data presented in this study was accumulated from nurses (n=217) working in seven hospitals (two education and training hospitals, one university hospital, and four private practice hospitals), which were located in European side of Istanbul and have patient capacity of 100 or more. Two questionnaires were used to collect data: First, a questionnaire collecting demographic data of each participant. Second, Maslach Burnout Scale to determine the burnout levels. Statistical data was acquired by SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows (version 17). Descriptive statistical methods, were used in evaluation. t-test to observe the relationships between numeric variables, One-Way Anova test for comparing more than two groups, and Tukey Post Hoc test to define the significant groupwere used in evaluation.