Gonartrozlu hastalarda eklem laksitesi(bening eklem hipermobilitesi)
Joint laksitesin in patients with gonarthrosis(bening joint hypermobility syndrome)
  1. Tez No: 347932
  2. Yazar: ALİYE TANYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalısmada amacımız CBÜ Tıp Fakültesi hastanesi FTR polikliniğinde klinik ve radyolojik olarak ACR tanı kriterlerine göre gonartroz tansı konulan hastalarda gonartroz ve BEHS arasındaki ilişkiyi irdelemekti. Aynı hastalar BEHS bakımından kontrollerle kıyaslandı. Böylece tartışmalı bir konu olan ve gonartrozun etyolojisinde suçlanan eklem hipermobilitesinin-laksitesinin rolünü aydınlatmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, gonartroz tanısı konulan 50 hasta ile, diz ağrısı yakınması bulunmayan 25 kontrol dahil edildi. Her iki gruptaki BEHS varlığı Beighton hipermobilite kriterlerine göre değerlendirilerek demografik verilerle beraber kaydedildi. Ayrıca hipermobil kişilerde sık görülen yakınmalar (kolay yaralanma, eklem dislokasyonu gibi) sorgulanarak, skolyoz ve pes planus varlığı inspeksiyonla değerlendirildi. Hasta grupta ayrıntılı diz muayenesi yapılarak, çekilmiş olan diz grafileri K-L evrelemesine göre yorumlandı. Gonatrozlu kişilerde fonksiyonel ölçütler yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde kullanıldı. BULGULAR: Hasta ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet bakımından karşılaştırılabilirdi. BEHS varlığı hasta ve kontrol grubunda birer olguda (sırasıyla %2 ve %4) tespit edildi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p:0.900). Hasta ve kontrol grubunda BEHS'na ait sık görülen yakınmaların öykü şeklinde sorgulanmasında, hasta grubunda dizde şişlik yakınması tanımlayanlar anlamlı olarak daha fazlaydı (p0.05). SONUÇ: Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara dayanarak eşliğinde, gonartoz ile BEHS varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadığı kanaatine varılabilir. Bununla birlikte çalışmamızda BEHS'li olguların sayısının oldukça düşük olması göz önünde bulundurulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Hipermobilite, gonartroz, beighton, BEHS
Özet (Çeviri)
OBJECT: The aim of this study is to examine the relation between BJHS and gonarthrosis in patients with and without clinically and radiolagically diagnosed gonarthosis according to ACR in CBÜ Medical Fakülty PMR polycinic. Same patients compared with controls about BEHS. In this respect, we aimed to identify the role of joint hypermobility-laxity in the etiology of gonarthrosis which is stil controversial. MATERIAL AND METHODS: Included in the study were 50 patients diagnosed as gonarthrosis and 25 controls with no knee complaint. Presence of hypermobility as assessed by the Beighton criteria were evaluated and saved together with demographic parameters in both groups. Also usual complaints of hypermobile people (easy bruising, joint dislocation etc.) were questioned and presence of scoliosis or pes planus was evaluated by inspection. In patient group, a comprehensive examination of the knee is conducted and previous x-rays are interpreted according to K-L grade. Functional status was evaluated by measures in patients with gonarthrosis for evaluation of quality of life. RESULTS: Patient and control groups were comparable in terms of age and gender. BJHS was detected in one patient in patient and control group (2% and 4%, respectively) and there was no statistically significant difference between two groups (p:0.900). While questioning the patients for usual complaints seen in hypermobile patients, knee swelling was significantly more common in the patient group (p0.05). CONCLUSION: According to our results, there is no statistically significant relation between gonarthrosis and BJHS. However, the very low number of patients with BEHS in our study should be considered. KEY WORDS: hypermobility, gonarthrosis, Beighton, BJHS