Obstrüktif koroner arter hastalığı ile kan 25OH-vitamin D, fetuin-a, matrix gla protein ve ADMA düzeyleri arasındaki ilişki
Relations between obstructive coronary artery disease and levels of blood 25OH-vitamin D, fetuin a, matrix gla protein and ADMA
  1. Tez No: 347933
  2. Yazar: UĞUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TIKIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı tıkayıcı kalp damar hastalığı ile 25OH-vitamin D, Matrix Gla Protein(MGP), Fetuin-A, Asimetrik dimetilarjinin(ADMA) belirteçlerinin kan düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu amaçla kliniğimizde koroner anjiyografi yapılan toplam 80 olgu grup 1'de 40, grup 2'de 40 olgu olacak şekilde gruplandırıldı. Grup 1' e koroner anjiyografi sonucu normal koroner arter saptanan olgular, grup 2' ye ise tıkayıcı koroner arter hastalığı (en az bir koroner arterinde %70 ve üzerinde darlık) saptanan olgular dahil edildi. Grup 2'de erkek vakalar grup 1'e kıyasla anlamlı olarak fazla sayıda saptandı (p0,05). Çalışmamızda Grup 1 ve grup 2 arasında kan MGP ve Fetuin-A düzeyleri arasında anlamlı fark izlenirken, 25OH-vitamin D ve ADMA düzeyleri arasında anlamlı fark izlenmedi. Sonuç olarak MGP ve Fetuin-A tıkayıcı koroner arter hastalığında belirteç olabileceği düşünüldü. Çalışma sonucu basit kan tetkikiyle tıkayıcı koroner arter hastalığının teşhisine daha kolay ulaşabilme umudu yaratsa da çalışma sonuçlarının daha kapsamlı ve açık değerlendirilebilmesi için benzer altyapılı ancak daha geniş popülasyonlarla yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare 25OH-vitamin D, Matrix Gla Protein (MGP) , Fetuin-A , Asymmetric dimethylarginine status with obstructive coronary artery disease. In this study 80 cases were enrolled and were chosen from the cases who had coronary angioraphy process in our clinic . The study population consisted of group 1: normal coronary arteries cases (n=40) and group 2: obstructive coronary artery disease (? %70 occlusion of at least one coronary artery) cases (n=40) .The male cases were significanty more in group 2 (p0,05) . Also mean concentrations of ADMA were not significantly different between group 1 (0,099±0,053 umol/l ) and group 2 (0,089±0,051 umol/l) (p>0,05) . As a result of our study MGP and Fetuin-A were determined that these variables may be the markers of obstructive coronary artery disease. After this study we had a hope for approaching to diagnosis of obstructive coronary artery disease with simple blood tests but more studies with higher population are needed for comprehensive determination of these findings.