Acil servise başvuran yetişkin hastalarda sigara içme prevalansını ve ekonomik boyutunu saptama çalışması
Cigarnette smoking prevalence of adult patients in emegency medicine department and i̇ts economical dimension
  1. Tez No: 347941
  2. Yazar: RUMEYSA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALPER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma erişkin acil servis bölümüne başvuranlarda sigara içmenin klinik ve ekonomik önemini belirlemek amacıyla yapıldı. Veriler prospektif olarak toplandı. Acil servise Nisan-Kasım 2011 tarihleri arasında başvuran Glaskow koma Skoru (GKS) >14 olan 4000, GKS? 14 156 hastaya sosyodemografik özellikleri, sigara içme alışkanlıkları, Fagerstrom nikotin bağımlılık testi ve sigarayı bırakma ile ilgili istekleri soruldu. Hastalar takip edilerek, acil servis hizmet bedelleri ve tanıları ICD-10 kodlamasına göre kaydedildi. Çalışma 1974 (%47.5) erkek, 2182 (%52.5) kadın 4156 kişide yapıldı.Yaş ortalaması 45.5 ± 20.1 idi. Hastaların %31.42 ü sigara kullanmaktaydı. Sigara kullananların 430' unun (%32.9) kadın, 876' sının (%67.1) erkek; kullanmayanların 1752' sinin (%61.5) kadın, 1098' inin (%38.5) erkekti. Sigara içenlerin 847' si (%69.2) sigarayı bırakmak istemekteydi. Fagerstrom bağımlılık derecesine göre 304' ü (%24.8) çok düşük , 371' i (%30.3) düşük, 215' i (%17.6) orta, 291' i (%23.8) yüksek, 43' ü (%3.5) çok yüksek bağımlı olarak saptandı. Sigara kullanımı ile GKS arasında anlamlı ilişki bulundu (X2=33.612; p=0.000
Özet (Çeviri)
This reserach was carried out in order to identify clinical and economical importance of cigarette smoking for patients in emergency medicine department. Research data was collected prospectively from April to November 2011 from patients who were conculted in emergency medicine deparment . 4000 of them were GKS?14 and 156 were GKS ?14. They were asked about sociademographic characteristics, cigarette smoking habits, fagerstrom nicotin addiction test and smoking give up motivation. Patients were tracked and their emergency department fees and diagnosis were recorded according to ICD-10 coding. Research was carried on 4156 people. 1974( 47.5 %) of them were male and 2182 (52.5 %) of them were female. Age average of the patients was 45.5+_20.1. 31.42 % of the patients were smoking cigarette. 430 (32.9 %) of smokers were female and 876 (67.1 %) of them were male. 1752 (61.5 %) of non-smokers were female and 1098 (38.5 %) of them were male. 847 (69.2 %) of smokers wanted to quit smoking. According to Fagerstorm addiction scale 304 (24.8 %) of them were very low, 371 ( 30.3 %) of them were low, 215 (17.6 %) of them were moderate, 291 ( 23.8 %) of them were high and 43 (3.5 %) of them were very high addicts. Cigarette smoking and GKS were found to be related. (X2=33.612; p=0.000