Vagal sinir stimülatörü cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası klinik sonuçların ve cerrahiye ait değişkenlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of preoperative and postoperative clinical outcomes and surgery-related variables in pediatric patients undergoing vagal nerve stimulator implantation
- Tez No: 947228
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışma, dirençli epilepsi nedeniyle vagal sinir stimülasyonu (VNS) cerrahisi uygulanmış pediatrik hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası klinik sonuçların, cerrahi değişkenlerin ve yara yeri komplikasyonlarına etki eden faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca yara yeri problemleri için öngörücü bir risk skorlama modeli geliştirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 01 Ocak 2006 – 01 Ocak 2024 tarihleri arasında VNS implantasyonu yapılan 156 pediatrik hasta çalışmaya dahil edildi. Veriler hastane kayıtları, e-Nabız sistemi ve hasta yakınları ile yapılan görüşmeler aracılığıyla toplandı. Demografik bilgiler, epileptik veriler, laboratuvar parametreleri, nörogörüntüleme sonuçları, kullanılan antiepileptik ilaçlar, yara yeri komplikasyonları ve klinik yanıt Engel sınıflamasına göre değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde normal dağılım testleri, ki-kare testi, Mann-Whitney U testi, bağımlı/bağımsız örneklem t testleri ve ikili lojistik regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Hastaların %54,5'i erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively evaluate preoperative and postoperative clinical outcomes, surgical variables, and factors associated with wound site complications in pediatric patients who underwent vagus nerve stimulation (VNS) surgery for drug-resistant epilepsy. Additionally, the development of a predictive risk scoring model for wound complications was targeted. Methods: A total of 156 pediatric patients who underwent initial VNS implantation between January 1, 2006, and January 1, 2024, at Gazi University Faculty of Medicine Hospital were included. Data were obtained through hospital records, the national e-Nabız database, and direct interviews with patients' families. Evaluated variables included demographic characteristics, epilepsy-related data, laboratory parameters, neuroimaging findings, antiepileptic drug (AED) use, wound complications, and clinical response based on the Engel classification. Statistical analyses included normality tests, chi-square test, Mann-Whitney U test, paired and independent sample t-tests, and binary logistic regression. Results: Of the patients, 54.5% were male.